Algemeen
Jan Roos opgepakt na bizarre oproep voor Sunneklaas op Ameland
Jan Roos, oprichter en presentator van het YouTube-kanaal Roddelpraat, is gearresteerd vanwege uitlatingen die hij deed in een recente uitzending. Het Openbaar Ministerie (OM) Noord-Nederland heeft bevestigd dat er een strafrechtelijk onderzoek loopt naar zijn uitspraken, waarin hij opriep tot geweld tegen journalisten tijdens het Sunneklaas-feest op Ameland.

Oproep tot geweld
In de bewuste uitzending riep Roos op om journalisten die verslag willen doen van het eiland te weren. Zijn woorden waren expliciet en gewelddadig van aard: “Met hooivorken en fakkels. Oprotten. Afmaken. Nog voor ze van de boot afkomen, neerknallen,” zei Roos. Het OM benadrukt dat dergelijke oproepen, zeker in het licht van de gebeurtenissen van vorig jaar, niet worden getolereerd.

Achtergrond: Geweld tijdens Sunneklaas
Tijdens het Sunneklaas-feest in december vorig jaar werden journalisten van PowNed aangevallen door een groep eilandbewoners toen zij verslag probeerden te doen. In juli werd bekend dat twee verdachten worden vervolgd voor onder andere openlijke geweldpleging en bedreiging. Het incident zorgde destijds voor landelijke ophef.

Reactie van het OM
Het OM verklaarde: “Het aanzetten tot geweld en suggesties om journalisten aan te pakken zijn strafbaar en hebben serieuze consequenties. De politie en het OM tolereren dit niet.”

Gevolgen voor Jan Roos
De arrestatie van Jan Roos maakt deel uit van het onderzoek. Het is nog niet duidelijk welke verdere juridische stappen tegen hem worden ondernomen. Het incident brengt wederom de spanningen rondom verslaggeving op Ameland tijdens Sunneklaas onder de aandacht.

Met de recente oproep en de herinnering aan de incidenten van vorig jaar lijkt de situatie rond het traditionele feest opnieuw explosief te worden.
Algemeen
John Heitinga per direct ontslagen door Ajax, dit wordt zijn opvolger

Ajax zet John Heitinga op non-actief na tegenvallende resultaten: “Een pijnlijke, maar noodzakelijke beslissing”
De directie van Ajax heeft hoofdtrainer John Heitinga op non-actief gesteld. Slechts drie maanden na de start van het seizoen komt daarmee een abrupt einde aan het dienstverband van de 41-jarige oud-international. De Amsterdammers kampen met een reeks teleurstellende resultaten in zowel de Eredivisie als de Champions League, en de clubleiding acht ingrijpen onvermijdelijk.

Ook assistent-trainer Marcel Keizer moet vertrekken. Voorlopig neemt Fred Grim de honneurs waar en zal hij zondag tijdens de uitwedstrijd tegen FC Utrecht op de bank zitten.
“Het is een pijnlijke beslissing”
De maatregel volgt na een reeks sportieve teleurstellingen die de club in een moeilijke positie hebben gebracht. Technisch directeur Alex Kroes licht de beslissing toe:
“Het is een pijnlijke beslissing,” zegt Kroes in een verklaring. “Maar als je kijkt naar de afgelopen maanden, moeten we concluderen dat het anders is gelopen dan gehoopt. We zien te weinig ontwikkeling en hebben onnodig veel punten laten liggen.”
De directie verwijt Heitinga een gebrek aan vooruitgang in het spel van Ajax. De ploeg verloor in korte tijd veel terrein in de Eredivisie en presteerde teleurstellend in Europa.

Pijnlijk slechte start
Na elf speelronden in de Eredivisie heeft Ajax al in zes wedstrijden punten verspeeld. De club staat daardoor acht punten achter op de felbegeerde eerste en tweede plek, die recht geven op een Champions League-ticket. Op dit moment worden die posities bezet door PSV en Feyenoord, waardoor de druk op Heitinga steeds verder toenam.
Ook op het Europese toneel verloopt het seizoen dramatisch. Ajax staat onderaan in de Champions League-groep met nul punten uit vier wedstrijden. De ploeg kreeg veertien doelpunten tegen en scoorde slechts één keer — en dat nog uit een strafschop.
De 0-3-nederlaag tegen Galatasaray in de Johan Cruijff ArenA was de vierde verliespartij op rij en bleek uiteindelijk de druppel voor de clubleiding.
“We weten dat het tijd kost om te bouwen aan een nieuw team,” zegt Kroes. “John heeft die kans gekregen, maar we denken dat het nu beter is om iemand anders de leiding te geven. We willen snel een nieuwe hoofdtrainer presenteren.”
Geen intentie om zelf op te stappen
Heitinga liet na de nederlaag tegen Galatasaray nog weten niet van plan te zijn om zelf zijn functie neer te leggen. Hij benadrukte dat hij vertrouwen hield in zijn visie en het team.

Voor de clubleiding, die vooraf acht punten had begroot in de groepsfase van de Champions League, was de zoveelste nederlaag echter te veel. Op donderdag — een vrije dag voor de spelersselectie — besloot de directie het vertrouwen in Heitinga op te zeggen.
Het besluit kwam hard aan, vooral omdat Heitinga een echte clubman is die jarenlang deel uitmaakte van Ajax als speler, jeugdtrainer en later als coach.
Kroes blijft ondanks onrust
Opvallend is dat ook technisch directeur Alex Kroes zijn positie ter beschikking stelde na het ontslag van Heitinga. Hij vond zichzelf medeverantwoordelijk voor de sportieve malaise. Toch weigerden de overige directieleden en de raad van commissarissen zijn vertrek te accepteren.
“Mijn contract loopt tot het einde van het seizoen,” zegt Kroes. “Mocht de club eerder een nieuwe technisch directeur aanstellen, dan draag ik mijn werkzaamheden netjes over. Tot die tijd blijf ik me volledig inzetten voor Ajax.”
De terugkeer van Heitinga
Heitinga werd eind mei aangesteld als opvolger van Francesco Farioli, die Ajax in het voorgaande seizoen onverwacht nog dichtbij de landstitel had gebracht. Farioli besloot op te stappen na meningsverschillen over het sportieve beleid.
Voor Heitinga betekende het een nieuwe kans in de Johan Cruijff ArenA, ondanks dat hij eerder al eens tussentijds moest vertrekken als interim-coach. De oud-international had in de tussentijd ervaring opgedaan in Engeland, waar hij als assistent-trainer werkte in de Premier League.
Samen met zijn assistent Marcel Keizer, eveneens een bekende naam binnen Ajax, wilde Heitinga de club terugbrengen naar aanvallend, herkenbaar voetbal.
“Ik wil gedoseerd aanvallen,” zei Heitinga nog in juli bij zijn aanstelling. “We moeten weer met lef spelen, maar ook met verstand.”
Die ambitie kwam echter niet van de grond. De resultaten bleven uit, en de ploeg oogde onzeker en onherkenbaar.
Sportieve crisis
Onder leiding van Heitinga wist Ajax nauwelijks indruk te maken. Waar de Amsterdammers vroeger bekend stonden om dominant spel en veel doelpunten, moest de ploeg dit seizoen alle zeilen bijzetten tegen clubs als Telstar, Volendam en NAC.
De supporters begonnen hun geduld te verliezen, en het vertrouwen in de technische staf brokkelde af. De sfeer in de ArenA was grimmig tijdens de laatste wedstrijden, met spandoeken en fluitconcerten als duidelijk signaal aan het bestuur.
De clubleiding zag geen andere uitweg dan ingrijpen.
“We moeten eerlijk zijn,” zei Kroes. “Het voetbal was niet wat we voor ogen hadden. Ajax hoort in de top van Nederland én Europa mee te doen. Daar werken we nu opnieuw naartoe.”
Fred Grim neemt tijdelijk over
Tot er een nieuwe hoofdtrainer is aangesteld, neemt Fred Grim tijdelijk de leiding over. Grim kent Ajax goed: hij was eerder keeper van de club en werkte later in verschillende technische functies binnen de organisatie.
Zondag wacht voor Grim direct een zware klus: de uitwedstrijd tegen FC Utrecht. De verwachting is dat de club de komende weken gesprekken voert met mogelijke opvolgers.
De naam van Erik ten Hag valt opnieuw
Volgens diverse bronnen is Erik ten Hag één van de kandidaten om Ajax opnieuw te leiden. De oud-trainer, die tussen 2017 en 2022 grote successen vierde in Amsterdam, werd eerder dit seizoen ontslagen bij Bayer Leverkusen.
Ten Hag wordt door veel fans gezien als de man die Ajax weer op de rails kan krijgen. Onder zijn leiding bereikte de club in 2019 de halve finale van de Champions League en werden meerdere landstitels behaald.
Technisch directeur Kroes bevestigt dat hij contact heeft gehad met Ten Hag:
“We hebben gesproken. Erik kent de club door en door, maar er zijn meerdere kandidaten. We willen de juiste keuze maken, niet de snelste.”
Een hoofdstuk dat anders had moeten eindigen
Voor John Heitinga is het ontslag een bittere pil. Als oud-speler, jeugdtrainer en trotse Ajacied had hij gehoopt de club weer naar de top te leiden.
Zijn aanstelling werd destijds met enthousiasme ontvangen, vooral omdat hij symbool stond voor de Ajax-cultuur: hard werken, loyaliteit en durf. Maar het avontuur kreeg niet de kans om zich te ontwikkelen zoals gehoopt.
“Het doet pijn om dit afscheid zo vroeg te moeten meemaken,” zei een woordvoerder van Ajax. “John heeft veel betekend voor deze club, op en naast het veld. We wensen hem het allerbeste in zijn verdere loopbaan.”
Toekomst van Ajax
Met het ontslag van Heitinga begint Ajax opnieuw aan een periode van heropbouw. De sportieve prestaties moeten verbeteren, maar ook het vertrouwen van de achterban moet worden hersteld.

Alex Kroes vat het samen:
“We willen terug naar waar Ajax thuishoort: bovenaan in Nederland, en met trots in Europa. Dat vraagt om moeilijke keuzes, maar ook om geloof in de toekomst.”
De komende weken zullen uitwijzen wie de nieuwe hoofdtrainer wordt — en of Ajax de weg naar succes weer weet te vinden.
💬 Wat vind jij van het besluit van Ajax om John Heitinga op non-actief te stellen? Laat je mening achter in de reacties hieronder.