-

Algemeen

Aangepast weerbericht: Blijf thuis als dat mogelijk is

Avatar foto

Gepubliceerd

op

De afgelopen dagen hebben we te maken gehad met typisch herfstweer, wat natuurlijk niet verrassend is aangezien we ons midden in het herfstseizoen bevinden. Toch lijkt het erop dat we ons moeten voorbereiden op een nog grilliger weertype in de komende dagen. De reden? Ex-orkaan Kirk, die voor stormachtig weer zal zorgen in Nederland. In dit artikel nemen we een kijkje naar wat we kunnen verwachten van het weer de komende dagen en hoe we ons kunnen voorbereiden op de mogelijke gevaren van deze storm.

Het weer van vandaag

Laten we eerst eens naar het weer van morgen kijken voordat we vooruitblikken op de storm die op komst is. Het weer zal, zoals we gewend zijn deze tijd van het jaar, wisselvallig zijn. Een flink wolkendek zal zich over het grootste deel van het land uitspreiden, al zal de zon zich af en toe ook laten zien. Vooral in het westen en zuidwesten van Nederland zullen er in de loop van de dag buien ontstaan.

Qua temperatuur hoeven we morgen niet te klagen. Hoewel het niet meer zo zomers aanvoelt, zijn de temperaturen voor deze tijd van het jaar best aangenaam. In de kustgebieden wordt het zo’n 16 graden, terwijl in het binnenland de temperatuur kan oplopen tot een graad of 20. Ter vergelijking: de gemiddelde temperatuur rond deze tijd van het jaar ligt normaal gesproken rond de 16 graden. De wind zal morgen nog relatief rustig zijn, met een matige kracht, waardoor er nog geen sprake is van gevaarlijke weersomstandigheden.

Woensdag: De storm komt eraan

De situatie verandert drastisch op woensdag, wanneer ex-orkaan Kirk zijn intrede doet in Nederland. Deze voormalige orkaan, die nu als een krachtige storm over Europa trekt, zal gepaard gaan met stevige buien, zware windstoten en mogelijk ook onweer. Het stormachtige weer zal vooral in de kustgebieden voor flinke problemen kunnen zorgen.

Weerman Dennis Wilt heeft het al voorspeld: we kunnen noodweer verwachten. De kracht van de wind kan gevaarlijk zijn, vooral in gebieden langs de kust, waar de windstoten het krachtigst zullen zijn. Bomen en takken kunnen door de krachtige wind omvallen, wat voor levensgevaarlijke situaties kan zorgen, vooral als je onderweg bent. Het is dus raadzaam om waar mogelijk thuis te werken en niet de weg op te gaan, tenzij het echt noodzakelijk is.

De combinatie van harde wind, zware buien en mogelijk onweer maakt het weer op woensdag zeer onvoorspelbaar. Volgens Wilt kunnen we rekening houden met windstoten die in de kustgebieden snelheden tot wel 120 kilometer per uur kunnen bereiken. Dat betekent dat niet alleen bomen en takken een gevaar vormen, maar ook losliggende voorwerpen kunnen door de wind worden meegesleurd, met alle risico’s van dien.

Verschillende weermodellen, verschillende voorspellingen

Een van de complicaties in het voorspellen van stormen zoals ex-orkaan Kirk is dat er verschillende weermodellen bestaan die elk iets anders voorspellen. Deze modellen gebruiken verschillende data en methoden om de ontwikkelingen van een storm te simuleren, wat leidt tot uiteenlopende resultaten.

Zo meldt een van de gebruikte modellen dat de windstoten in Nederland kunnen oplopen tot 75 kilometer per uur, wat al aanzienlijk is maar nog beheersbaar lijkt. Een ander model voorspelt echter windstoten die de grens van 120 kilometer per uur overschrijden, wat aanzienlijk meer risico met zich meebrengt. Ondertussen blijft er ook nog een model dat vooral waarschuwt voor aanhoudende regenbuien, zonder al te veel aandacht te besteden aan de windkracht.

Het feit dat de modellen zo van elkaar verschillen, maakt het lastig om precies te voorspellen wat we nu echt kunnen verwachten. Het enige wat we zeker weten is dat er stormachtig weer op komst is, maar de exacte impact zal pas duidelijk worden wanneer Kirk daadwerkelijk over het land trekt.

Voorbereid op het ergste

Wat kun je doen om jezelf en je omgeving voor te bereiden op de storm die aanstaande is? Hoewel we niet precies weten hoe hard de wind zal zijn, is het altijd verstandig om voorzorgsmaatregelen te nemen. Zorg ervoor dat losliggende voorwerpen in je tuin, zoals tuinmeubilair, parasols en fietsen, goed zijn vastgezet of binnen worden gehaald. Ook als je bomen in de buurt hebt die er zwak uitzien, is het verstandig om deze goed in de gaten te houden of waar mogelijk maatregelen te treffen.

Als je van plan was om woensdag de weg op te gaan, overweeg dan om thuis te werken of je plannen aan te passen. Zeker in de kustgebieden is het beter om het zekere voor het onzekere te nemen en thuis te blijven als de storm losbarst. De kans op omgevallen bomen, afgewaaide dakpannen en andere gevaren op de weg is namelijk aanzienlijk groter bij de voorspelde windstoten.

Daarnaast is het handig om alert te blijven op de weersverwachtingen en updates van het KNMI in de gaten te houden. Het kan zijn dat de waarschuwingen worden aangescherpt, bijvoorbeeld van code geel naar code oranje, afhankelijk van hoe de situatie zich ontwikkelt.

De dag na de storm

Hoe het weer er op donderdag uitziet, hangt grotendeels af van de impact die ex-orkaan Kirk heeft achtergelaten. Als de storm inderdaad de voorspelde windstoten en buien met zich meebrengt, zullen er mogelijk nog nasleepdagen volgen waarin we te maken hebben met schadeherstel en opruimwerkzaamheden. Ook kan de wind nog enkele dagen aanhouden, hoewel het niet meer zo extreem zal zijn als op woensdag.

Het is ook mogelijk dat Kirk uiteindelijk meevalt en dat de storm minder krachtig blijkt te zijn dan sommige modellen voorspellen. In dat geval zouden de weerschade en hinder beperkt kunnen blijven tot lokale overlast, zoals regenval en af en toe een stevige windvlaag. We zullen pas op woensdag precies weten hoe ernstig de situatie is, maar het is altijd goed om voorbereid te zijn op het ergste.

Conclusie

Hoewel we ons midden in de herfst bevinden en stormachtig weer niet vreemd is voor deze tijd van het jaar, vraagt de komst van ex-orkaan Kirk extra aandacht. De storm kan voor flinke overlast zorgen, vooral in de kustgebieden waar de wind het krachtigst zal zijn. Of de storm een groot gevaar zal vormen of meer een storm in een glas water zal blijken te zijn, is op dit moment nog onduidelijk vanwege de verschillende voorspellingen van de weermodellen.

Wat zeker is, is dat we ons moeten voorbereiden op mogelijke harde windstoten, regenbuien en onweer. Het is verstandig om voorzorgsmaatregelen te nemen, thuis te werken indien mogelijk en vooral goed op de hoogte te blijven van de laatste weerupdates. Laten we hopen dat de impact van Kirk meevalt en dat we na woensdag weer kunnen genieten van rustiger herfstweer.

Algemeen

Jesse Klaver zet zichzelf zwaar voor joker en krijgt de wind van voren

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Jesse Klaver onder vuur na uitspraken over coalitievorming: “Verbinding werkt maar één kant op”

Nog geen week nadat Jesse Klaver officieel werd benoemd tot nieuwe politiek leider van GroenLinks-PvdA, ligt hij al onder een vergrootglas. De politicus, die na de verkiezingen het stokje overnam van Frans Timmermans, riep in meerdere interviews op tot “een politiek die verbindt” — maar zijn eigen uitspraken over samenwerking met andere partijen roepen vragen op.

De aanleiding: Klaver vindt het onbegrijpelijk dat de VVD zijn partij uitsluit van een mogelijke regeringscoalitie. Tegelijkertijd bevestigt hij zelf dat de PVV en Forum voor Democratie (FvD) voor hem onbespreekbare partners blijven. Die houding levert hem nu stevige kritiek op, zowel vanuit de media als op sociale platforms.


Klaver wil meeregeren, maar VVD houdt de deur dicht

Tijdens de campagne werd al duidelijk dat de VVD weinig ziet in een samenwerking met GroenLinks-PvdA. Toenmalig partijleider Dilan Yeşilgöz gaf aan dat een coalitie met de linkse fusiepartij “onrealistisch” zou zijn, gezien de grote ideologische verschillen over belastingen, klimaat en migratie.

Ook na de verkiezingen, waarbij GroenLinks-PvdA vijf zetels verloor, lijkt de situatie niet veranderd. Klaver liet deze week weten het “teleurstellend en ouderwets” te vinden dat de VVD zijn partij niet aan tafel wil hebben.

“Het uitsluiten van partijen lost niets op,” aldus Klaver in een interview. “Nederland verdient een kabinet dat verbindt, niet dat verdeelt.”

Volgens de kersverse partijleider is de tijd rijp voor een “nieuwe bestuurscultuur” waarin samenwerking boven partijpolitiek staat. Toch klinkt zijn oproep niet bij iedereen overtuigend.


“Verbinding” met grenzen

Hoewel Klaver pleit voor openheid, heeft hij zelf duidelijke grenzen gesteld aan met wie hij wíl samenwerken. In een verklaring herhaalde hij dat de PVV en Forum voor Democratie volgens hem “niet binnen de rechtsstatelijke kaders opereren”. Daarom sluit hij beide partijen uit van coalitieonderhandelingen.

Die uitspraak is niet nieuw: al sinds 2017 herhaalt Klaver dat hij niet wil regeren met partijen die volgens hem “bevolkingsgroepen uitsluiten of fundamentele rechten ter discussie stellen”. Destijds richtte zijn kritiek zich vooral op de retoriek van Geert Wilders over de islam en migratie.

Ook in 2020, toen Forum voor Democratie in opspraak kwam na interne controverses, verklaarde Klaver dat de partij “zich buiten de democratische bandbreedte had geplaatst”.

Toch wringt dat standpunt nu, vinden critici. Want terwijl Klaver zichzelf profileert als de politicus die muren wil afbreken, lijkt hij tegelijkertijd twee grote oppositiepartijen buitenspel te zetten — samen goed voor miljoenen stemmen.


Kritiek op dubbele standaarden

Op sociale media kreeg Klaver de afgelopen dagen veel kritiek. Onder de hashtag #dubbelestandaard delen gebruikers fragmenten van interviews waarin Klaver enerzijds pleit voor “inclusieve politiek” en anderzijds anderen uitsluit.

Een gebruiker schreef op X (voorheen Twitter):

“Niet willen samenwerken met rechtse partijen is volgens Klaver democratisch. Maar als rechts niet met links wil, is dat volgens hem ouderwets. Waar ligt dan de grens van zijn eigen verbinding?”

Ook journalisten en commentatoren plaatsen kanttekeningen. Roelof Bouwman, adjunct-hoofdredacteur van Wynia’s Week, schreef scherp:

“Niet willen regeren met een rechtse partij is volgens Klaver democratisch, grondwettelijk en rechtsstatelijk. Maar niet willen regeren met een linkse partij is dan ineens uitsluiten en tegenwerken. Dat is meten met twee maten.”

De kritiek richt zich vooral op de inconsistentie tussen Klavers boodschap van verzoening en zijn politieke praktijk.


Politieke realiteit: beperkte coalitiekansen

De kansen dat GroenLinks-PvdA deelneemt aan een nieuw kabinet worden volgens analisten beperkt geacht. De partij verloor bij de recente verkiezingen vijf zetels en heeft met 22 zetels minder invloed dan verwacht.

De VVD heeft uitgesproken geen samenwerking te willen met de linkse fusiepartij, en ook Nieuw Sociaal Contract (NSC) van Pieter Omtzigt gaf aan moeite te hebben met GroenLinks-PvdA als coalitiepartner. De PVV en BBB liggen inhoudelijk te ver af van de linkse koers die Klaver verdedigt.

Alleen D66-voorman Rob Jetten heeft zich voorzichtig positief uitgelaten over mogelijke samenwerking, maar benadrukte dat de verschillen “groot” blijven.

“Het wordt een enorme puzzel,” zei politiek analist Julia Wouters in het programma Beau. “GroenLinks-PvdA heeft idealen die bij sommige partijen sympathie oproepen, maar het leiderschap van Klaver roept ook weerstand op. Zijn stijl is uitgesproken en dat werkt niet in elk kamp verbindend.”


Terug naar het verleden

De situatie doet denken aan de formatie van 2017, toen Klaver als leider van GroenLinks al eens wegliep van de onderhandelingstafel. Toenmalig premier Mark Rutte noemde dat destijds “jammer, maar begrijpelijk gezien de ideologische kloof”.

Klaver kreeg toen lof van zijn achterban voor zijn principiële houding, maar verloor in bredere zin politieke speelruimte. Ook nu lijkt hij te balanceren tussen ideologische zuiverheid en praktische invloed.

“Als je echt wilt regeren, moet je soms met mensen samenwerken die niet op jou lijken,” zegt politiek commentator Kees Boonman. “Klaver zegt dat hij wil verbinden, maar verbinding vraagt soms om ongemak. Dáár wringt het bij hem.”


Politieke boodschap of imago-strijd?

De vraag is of Klaver met zijn huidige koers vooral een moreel statement maakt, of dat hij echt gelooft in een haalbare coalitie. Sommige politicologen denken dat zijn uitspraken eerder gericht zijn op het versterken van zijn profiel dan op daadwerkelijke regeringsdeelname.

“Het is strategisch slim om jezelf als moreel kompas te positioneren,” zegt universitair docent politiek gedrag Sarah de Wit. “Klaver weet dat regeren met rechts voorlopig onwaarschijnlijk is. Door het initiatief tot verbinding te claimen, kan hij zich profileren als het redelijke alternatief binnen de oppositie.”

Anderen vrezen dat de aanpak averechts werkt. “Als je verbinding predikt maar tegelijk muren optrekt, raak je het vertrouwen kwijt van de zwevende kiezer,” stelt politiek verslaggever Nynke de Jong. “Mensen willen samenwerking zien, niet alleen woorden daarover.”


De balans tussen idealen en realiteit

De discussie rond Klaver raakt aan een breder politiek vraagstuk: hoe ver kun je gaan in het handhaven van principes zonder de deur naar samenwerking te sluiten? In de huidige gefragmenteerde Tweede Kamer telt bijna elke zetel mee, en partijen die zichzelf isoleren lopen het risico buitenspel te staan.

“Klaver vertegenwoordigt een partij met duidelijke waarden,” zegt De Jong. “Maar de uitdaging is om die waarden om te zetten in invloed. Alleen vanaf de zijlijn roepen over verbinding overtuigt niet.”

Tegelijkertijd zijn er ook mensen die Klaver juist prijzen voor zijn consistentie. Zij vinden het moedig dat hij vasthoudt aan democratische principes, ook als dat politiek nadelig is. “Er is een verschil tussen verbinden en verloochenen,” schrijft een supporter op X. “Sommige grenzen zijn er met een reden.”


Een lastige start voor een nieuwe leider

Wat er ook van zij, de eerste week van Jesse Klaver als politiek leider van GroenLinks-PvdA verloopt allesbehalve rustig. Zijn oproep tot samenwerking heeft geleid tot een fel politiek debat — niet alleen over coalitievorming, maar ook over geloofwaardigheid en leiderschap.

“Hij heeft zichzelf meteen op de kaart gezet,” zegt analist Julia Wouters. “Maar niet op de manier die hij misschien had gehoopt. Zijn boodschap van verbinding komt pas geloofwaardig over als hij laat zien dat hij die ook in praktijk brengt.”

Voorlopig blijft het politieke schaakspel complex. De komende weken zal blijken of Klaver zijn woorden kan omzetten in daden — of dat hij, ondanks zijn oproep tot samenwerking, vooral aan de zijlijn blijft staan.

Lees verder