Algemeen
Noodsituatie in Nederland: Nieuwe variant dodelijkere en besmettelijkere apenpokkenvirus verspreidt zich in rap tempo

De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de recente uitbraak van apenpokken, ook wel bekend als mpox, in verschillende Afrikaanse landen officieel uitgeroepen tot een internationale noodsituatie. WHO-directeur Tedros Adhanom Ghebreyesus maakte dit bekend via een bericht op het platform X. De WHO heeft de uitbraak geclassificeerd als een “medische noodsituatie van internationale betekenis” (PHEIC), wat het hoogste waarschuwingsniveau is dat de organisatie kan afkondigen. Deze beslissing is gebaseerd op het advies van een speciale crisiscommissie die de situatie zorgvuldig heeft geëvalueerd.
Ernstige Dreiging voor de Volksgezondheid
De WHO beschouwt de uitbraak van apenpokken als een ernstige bedreiging voor de volksgezondheid, die potentieel grote internationale gevolgen kan hebben. Tedros benadrukte dat internationale samenwerking essentieel is om de uitbraak effectief te beheersen. De eerste gevallen van de uitbraak werden geregistreerd in de Democratische Republiek Congo, maar het v!rus heeft zich inmiddels verspreid naar naburige landen zoals Kenia, Rwanda en Oeganda. Bovendien is er sprake van een nieuwe variant van het v!rus, die zich sneller en gemakkelijker lijkt te verspreiden dan eerdere varianten.
Verspreiding en Gevolgen
De WHO maakt zich ernstige zorgen over de mogelijkheid dat het v!rus zich verder verspreidt binnen Afrika en mogelijk ook naar andere delen van de wereld. Tedros noemde de situatie “zeer zorgwekkend” en riep op tot onmiddellijke actie om de verspreiding van het v!rus in te dammen.
Sinds het begin van de uitbraak zijn er wereldwijd al veertienduizend gevallen van apenpokken gemeld, een aantal dat de cijfers van heel 2023 al ruimschoots overtreft. Tot nu toe zijn er 524 sterfgevallen als gevolg van het v!rus vastgesteld. In Nederland alleen zijn sinds de uitbraak in april 2022 tot eind juni 2024 bij 1.306 mensen apenpokken vastgesteld, aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
Symptomen en Risico’s
Mensen die besmet raken met apenpokken ervaren vaak symptomen zoals koorts, hoofdpijn, spierpijn en een algemeen gevoel van malaise. Na enkele dagen kan er uitslag ontstaan, die zich manifesteert als blaasjes op de huid. Hoewel de meeste mensen niet ernstig ziek worden van een infectie, zijn er wel zorgen over complicaties bij bepaalde groepen, zoals kinderen, zwangere vrouwen en mensen met een verzwakt immuunsysteem.
Risicogroepen en Verspreiding
Het v!rus heeft tot nu toe voornamelijk mannen getroffen die seks hebben met mannen, maar het is belangrijk om te benadrukken dat apenpokken geen geslachtsziekte is. Het v!rus verspreidt zich via direct huid-op-huidcontact en kan iedereen treffen, ongeacht geslacht of seksuele geaardheid. Naast volwassenen lopen ook kinderen, zwangere vrouwen en mensen met auto-immuunaandoeningen een verhoogd risico op ernstigere complicaties als gevolg van een besmetting.
Internationale Respons
De WHO heeft al eerder, in juli 2022, de apenpokkenuitbraak bestempeld als een wereldwijd gevaar voor de volksgezondheid. De recente toename in het aantal gevallen en de verspreiding naar nieuwe regio’s hebben de organisatie echter genoopt om de noodsituatie opnieuw uit te roepen en meer nadruk te leggen op de noodzaak van een gecoördineerde internationale respons.
De Rol van Media in Stigmatisering
Een belangrijk aspect van de berichtgeving over apenpokken is het vermijden van stigmatisering, vooral van de gemeenschappen die onevenredig hard worden getroffen door het v!rus. Er is eerder kritiek geweest op hoe de media de uitbraak hebben behandeld, vooral met betrekking tot het feit dat de ziekte aanvankelijk voornamelijk mannen die seks hebben met mannen trof. Het is cruciaal dat de media bij hun verslaggeving duidelijk maken dat iedereen vatbaar is voor het v!rus en dat de verspreiding ervan niet beperkt is tot een specifieke groep.
Het Belang van Internationale Samenwerking
Tedros benadrukte dat internationale samenwerking van het grootste belang is om de uitbraak onder controle te krijgen. Dit houdt in dat landen niet alleen hun eigen volksgezondheidssystemen versterken, maar ook samenwerken op regionaal en internationaal niveau. Het delen van informatie, het coördineren van responsmaatregelen en het ondersteunen van landen met minder ontwikkelde gezondheidsinfrastructuren zijn cruciale stappen in het beheersen van de uitbraak.
Conclusie
De uitbraak van apenpokken in Afrika, en de daaropvolgende verspreiding naar andere delen van de wereld, onderstreept de noodzaak van voortdurende waakzaamheid en snelle actie bij het omgaan met infectieziekten. De WHO’s verklaring van een internationale noodsituatie is een dringende oproep aan landen over de hele wereld om de handen ineen te slaan en samen te werken om deze crisis te beheersen.
Het is belangrijk dat het publiek zich bewust blijft van de risico’s van apenpokken en dat er geen ruimte is voor stigmatisering van bepaalde bevolkingsgroepen. Iedereen kan getroffen worden door het v!rus, en het is een gedeelde verantwoordelijkheid om de verspreiding ervan te voorkomen.
Met de juiste maatregelen en internationale samenwerking kan deze uitbraak onder controle worden gebracht. De WHO zal blijven samenwerken met landen en gezondheidsinstanties over de hele wereld om de volksgezondheid te beschermen en de verdere verspreiding van het v!rus te voorkomen.

Algemeen
Sieneke bevestigt haar relatie: ‘Alle geruchten waren waar’

Sieneke straalt opnieuw in de liefde: ‘We moeten uitzoeken hoe dit verder gaat’
Na maandenlange geruchten is het hoge woord eruit: zangeres Sieneke Peeters heeft een nieuwe relatie. De volkszangeres bevestigt dat ze inmiddels samen is met autocoureur Barry Maessen – dezelfde Barry waar de afgelopen tijd zoveel om te doen was. Wat begon als fluisterende vermoedens in de roddelpers, is nu uitgegroeid tot een openhartige liefdesbekentenis.
Een nieuwe start
Sieneke maakte jaren geleden naam in Nederland als jonge zangeres met een volwassen stem. Privé leek ze jarenlang gelukkig met haar jeugdliefde Jan Baum, met wie ze zeventien jaar samen was. De twee deelden lief en leed, maar hun relatie kwam vorig jaar tot een einde. De breuk ging gepaard met veel emoties, en al snel deden hardnekkige geruchten de ronde over een andere man in haar leven.
Nu blijkt dat er inderdaad sprake is van een nieuwe liefde: Barry Maessen. “We spreken geregeld af en ik zie de toekomst met hem wel zitten,” zegt Sieneke. Ze straalt als ze over hem praat. “Hij laat mij weer lachen, weer stralen. We moeten gewoon uitzoeken hoe dit verder gaat.”
Verleden onder de loep
De romantische ontwikkeling tussen Sieneke en Barry is niet zonder context. Volgens haar ex-partner Jan had Barry al langer een opvallend plekje binnen de familie Peeters. “Voor mij is het nu zeker dat die twee een relatie hebben – en hadden,” verklaarde hij eerder. Volgens hem zouden ze tijdens het huwelijk van Sieneke al intiem contact hebben gehad. Hij claimde zelfs over bewijsmateriaal te beschikken.
Toch houdt Sieneke vol dat er géén sprake is geweest van ontrouw. “Dat is absolute onzin,” benadrukt ze. Ze erkent dat Barry een goede bekende van de familie is. Al van jongs af aan komt hij over de vloer, omdat hij goed bevriend is met zowel haar vader als haar broer – beiden actief in het racewereldje. De romantische klik ontstond volgens haar pas ná de scheiding. “Toen ik single was, zijn we elkaar op een andere manier gaan zien.”
Eerlijkheid en emotie
De zangeres beseft dat haar ontkenningen uit het verleden nu tegen haar kunnen worden gebruikt. Toen geruchten over haar en Barry begonnen te circuleren, deed ze die nog af als complete onzin. Nu ze hun relatie wél bevestigt, wordt ze door sommigen beschuldigd van leugens. Toch staat ze daar nuchter in: “Er is een verschil tussen een affaire en een relatie die begint nadat je uit elkaar bent.”
Haar uitleg komt voort uit de behoefte om rust te brengen in een rumoerige situatie. “Ik wil mijn kant van het verhaal kunnen vertellen zonder dat het altijd wordt verdraaid. Barry is belangrijk voor me geworden, maar ik heb nooit mijn gezin bedrogen. Daar trek ik de lijn.”
Liefde onder een vergrootglas
De relatie tussen Sieneke en Barry zorgt online voor flink wat verdeeldheid. Sommige fans reageren enthousiast op haar openheid en wensen haar het beste. Anderen vinden het moeilijk haar nieuwe liefde los te zien van het verdriet dat gepaard ging met haar scheiding. Op sociale media wordt ze zowel bejubeld als bekritiseerd.
Toch lijkt Sieneke zich niet van de wijs te laten brengen. “Je leeft maar één keer,” zegt ze vastberaden. “En als je dan iemand tegenkomt bij wie je je goed voelt, dan moet je dat niet wegstoppen omdat anderen er iets van vinden.” Volgens haar is het belangrijkste dat ze eerlijk is naar zichzelf én haar kinderen. “Ik wil dat zij zien dat hun moeder gelukkig is, ook als het leven soms anders loopt dan je had verwacht.”
Een ander pad
Dat Sieneke en Barry elkaars pad opnieuw kruisten op een cruciaal moment in hun leven, noemt ze geen toeval. Beiden kenden elkaar al van jongs af aan, maar verloren elkaar na verloop van tijd uit het oog. Na haar scheiding kwamen ze weer vaker met elkaar in contact, en wat begon als vriendschap groeide langzaam uit tot meer.
Barry blijkt volgens Sieneke iemand te zijn bij wie ze volledig zichzelf kan zijn. “Hij begrijpt me, hij kent mijn achtergrond, mijn familie. We hoeven elkaar niets uit te leggen. Dat geeft rust.” Ze straalt als ze het vertelt, alsof ze voor het eerst in lange tijd weer echt zichzelf mag zijn.
De toekomst open tegemoet
De toekomst ligt open voor Sieneke en Barry. Of ze al plannen maken om te gaan samenwonen of een gezin te vormen, wil ze liever nog even voor zich houden. Voor nu is het vooral belangrijk dat ze genieten van de tijd samen. “We zijn gelukkig. En hoe het verder loopt? Dat zien we dan wel. Ik heb geleerd dat het leven zich niet laat plannen.”
Ze hoopt dat haar verhaal anderen inspireert om ook open te staan voor nieuwe kansen, zelfs als ze voortkomen uit onverwachte situaties. “Liefde is niet altijd netjes, logisch of perfect. Maar als het goed voelt, dan mag je ervoor gaan. Zonder schuldgevoel. Zonder schaamte.”
Een publieke vrouw met een privéleven
Als artiest is Sieneke zich er volledig van bewust dat haar leven onder een vergrootglas ligt. Toch wil ze haar keuzes niet laten bepalen door media of publiek. “Natuurlijk weet ik dat mensen een mening hebben. Maar uiteindelijk ben ik ook gewoon een vrouw die hoopt op geluk. En dat heb ik nu gevonden.”
Haar verhaal is er een van veerkracht, liefde en het loslaten van het verleden. Zonder spijt, zonder excuses. Sieneke laat zien dat het nooit te laat is om opnieuw te beginnen – met muziek én met de liefde.