Nieuws
‘Marokko uit toernooi geknikkerd door FIFA’
De spectaculaire achtste finale tussen Argentinië en Egypte blijft de gemoederen bezighouden. Niet alleen vanwege de opmerkelijke comeback van de regerend wereldkampioen, maar ook door de arbitrage tijdens de wedstrijd en een nieuwe scheidsrechtersaanstelling van de FIFA die online veel discussie oproept.
Op sociale media uiten supporters van verschillende landen hun zorgen over de keuze van de wereldvoetbalbond. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de aanstellingen of arbitrale beslissingen onregelmatig zijn verlopen.
Argentinië ontsnapt na spectaculaire comeback
Argentinië beleefde een moeizame avond tegen Egypte. De ploeg van Lionel Messi keek lange tijd tegen een 0-2 achterstand aan en leek dicht bij uitschakeling op het WK.
Egypte speelde sterk en kreeg via doelpunten van Yasser Ibrahim en Mostafa Ziko een uitstekende uitgangspositie. Een eerdere treffer van Ziko werd na tussenkomst van de VAR afgekeurd vanwege een overtreding in de aanloop naar de aanval, maar niet veel later wist de aanvaller alsnog de 0-2 op het scorebord te zetten.
Argentinië vocht zich vervolgens terug in de wedstrijd. Cristian Romero maakte de aansluitingstreffer, waarna Lionel Messi de gelijkmaker voor zijn rekening nam. Diep in de blessuretijd bezorgde Enzo Fernández zijn ploeg alsnog een 3-2 overwinning en een plaats in de kwartfinales.
VAR-beslissing zorgt voor discussie
Na afloop ging het niet alleen over de spectaculaire comeback, maar ook over enkele beslissingen van scheidsrechter François Letexier en de videoscheidsrechter.
Met name het afgekeurde Egyptische doelpunt leidde tot veel discussie. De VAR riep Letexier naar het scherm vanwege een vermeende overtreding in de aanloop naar de aanval. Na het bekijken van de beelden besloot de arbiter de treffer ongeldig te verklaren.
Voormalige spelers, analisten en supporters verschilden daarna van mening over de juistheid van die beslissing. Waar de één vond dat de scheidsrechter de spelregels correct toepaste, waren anderen van mening dat het contact onvoldoende was om een doelpunt af te keuren.
Ook een situatie in de slotfase, voorafgaand aan de winnende treffer van Argentinië, werd uitgebreid besproken. Egyptische spelers en staf vonden dat aan de andere kant van het veld een overtreding had moeten worden bestraft, terwijl de arbitrage het spel liet doorgaan.
Nieuwe scheidsrechtersaanstelling leidt tot reacties
Kort na de wedstrijd maakte de FIFA bekend welke arbiters de kwartfinales zullen leiden.
Voor de ontmoeting tussen Frankrijk en Marokko werd de Argentijnse scheidsrechter Facundo Tello aangesteld. Ook meerdere leden van het arbitrageteam, waaronder de VAR, hebben de Argentijnse nationaliteit.
Die bekendmaking leidde op sociale media tot veel reacties, vooral vanuit Franse en Marokkaanse supporters.
Sommige fans vroegen zich af of het verstandig is een Argentijns arbitrageteam aan te wijzen voor een wedstrijd waarvan de winnaar mogelijk later tegenover Argentinië komt te staan. Anderen wezen erop dat internationale scheidsrechters onafhankelijk opereren en dat nationaliteit op zichzelf niets zegt over de kwaliteit of onpartijdigheid van een arbitrale beslissing.
FIFA hanteert onafhankelijk selectieproces
De FIFA stelt scheidsrechters aan op basis van internationale beoordelingscriteria, ervaring en beschikbaarheid. Officials mogen geen wedstrijden leiden waarbij hun eigen nationale ploeg betrokken is.
Voor andere wedstrijden gelden vaste procedures om belangenverstrengeling zoveel mogelijk te voorkomen.
Tot dusver heeft de FIFA geen aanleiding gezien om de aanstelling van het arbitrageteam voor Frankrijk – Marokko te wijzigen.
Discussie op sociale media houdt aan
De combinatie van de veelbesproken VAR-ingrepen tijdens Argentinië – Egypte en de nieuwe scheidsrechtersaanstelling zorgde ervoor dat de discussie online snel oplaaide.
Op platforms als X verschenen duizenden berichten waarin supporters hun mening gaven over de arbitrage. Daarbij werden uiteenlopende standpunten ingenomen. Sommige gebruikers spraken hun vertrouwen uit in de officiële procedures van de FIFA, terwijl anderen zich kritisch uitlieten over de gemaakte keuzes.
Voor de beschuldigingen van opzettelijke bevoordeling of manipulatie is echter geen bewijs naar buiten gebracht.
Blik op de kwartfinales
Ondertussen richt Argentinië zich op de volgende ronde van het WK, waar de ploeg haar jacht op titelprolongatie voortzet.
Ook de kwartfinale tussen Frankrijk en Marokko zal extra onder een vergrootglas liggen. Niet alleen vanwege de sportieve belangen, maar ook omdat de arbitrage na alle commotie rond de afgelopen wedstrijden waarschijnlijk nauwlettend zal worden gevolgd door supporters en analisten wereldwijd.