Algemeen
Katja Schuurman compleet van het padje af: ´Gooit teunmeubilair in sloot na breuk´
Wie denkt dat Katja Schuurman een stabiel liefdesleven heeft gekend, heeft duidelijk niet goed opgelet. De actrice, presentatrice en alleskunner heeft haar leven lang van de ene relatie naar de andere geswitcht alsof ze in een eeuwigdurende spits op de A2 reed. Maar sinds haar scheiding van chef-kok Freek van Noortwijk staat Katja voor het eerst in lange tijd even helemaal stil — op de afrit ‘single’.

Estafette van mannen
Katja zelf benoemt het zonder schroom. In een openhartig interview met het blad &C geeft ze toe: “Ik ben altijd van relatie naar relatie gegaan.” Haar liefdesleven leest als een estafette, waarbij de mannen het stokje telkens overnamen. Haar lach erbij is ontwapenend, maar de ondertoon is serieus: achter haar charme schuilt een reeks van gebroken relaties en chaotische momenten.

Tuinmeubels in de plomp
Een van haar heftigste breuken was die met acteur Fedja van Huêt. In een moment van totale emotie gooide Katja haar tuinmeubels in de Vinkeveense Plassen. “Ik was helemaal overstuur. Ik had echt heel mooi tuinmeubilair trouwens.” De opmerking is typerend voor haar: het verdriet is echt, maar ze blijft oog houden voor stijl.

De Netflix-relatie met Freek
Haar relatie met Freek van Noortwijk begon als een droom, maar liep na zes jaar ten einde. Katja vergelijkt het met een serie die eigenlijk na drie seizoenen had moeten stoppen. “De eerste jaren met Freek waren top. Maar na drie jaar had ik dat mooi mogen afronden.” Toch bleef ze langer hangen in het verhaal dan ze zelf achteraf verstandig vond.

Een fase zonder fase
Wat haar huidige situatie bijzonder maakt, is dat ze voor het eerst als volwassene geen man aan haar zijde heeft. “Ik heb al een hele poos geen man. Dat is bijzonder voor mij.” Die uitspraak heeft iets bevrijdends, maar ook iets verwarrends voor haarzelf. Katja merkt op dat mannen altijd de fases in haar leven markeerden. Nu ze even niemand heeft, voelt het alsof ze ‘niet echt in een fase’ zit. “Ik besta gewoon even niet.”

Zelfreflectie met humor
Die typische Katja-humor blijft doorschemeren, ook als het over existentiële kwesties gaat. Ze relativeert haar situatie met flair, alsof ze op een feestje een anekdote deelt, een glas wijn in de hand, glimlachend vertellend over hoe ze haar tuinset het water in slingerde.

Geen nieuwe scharrels
Wat opvalt, is de rust rondom haar privéleven. Geen sappige headlines over nieuwe vlammen of geheime dates. Geen dramatische interviews over de zoektocht naar een nieuwe liefde. Gewoon Katja, even alleen, even zichzelf.

Tijd voor bezinning
Deze periode van alleen zijn lijkt haar goed te doen. In plaats van op zoek te gaan naar de volgende grote liefde, kiest Katja voor introspectie. Misschien is dit wel de fase die ze altijd nodig had: eentje zonder romantisch script, maar met ruimte voor rust en reflectie.

Een zeldzame stilte
Of ze het volhoudt, weet niemand. Maar de hoop is dat Katja nog even in deze zeldzame stilte blijft. Voor haarzelf, voor haar zoon, voor haar tuin — en voor wat balans in het turbulente wereldje van de showbizz.
Algemeen
KNMI waarschuwt de bevolking voor zware orkanen en massale stroomuitval

Het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) heeft een indringend rapport gepubliceerd waarin wordt gewaarschuwd dat klimaatverandering ervoor zorgt dat scenario’s die lange tijd als “onvoorstelbaar” golden, ook in Nederland realistisch worden. In het zogenoemde extreem rapport schetst het weerinstituut negen mogelijke weersituaties en gevolgscenario’s die in de nabije toekomst zouden kunnen voorkomen. Het doel van het rapport is nadrukkelijk niet om paniek te zaaien, maar om bewustwording te creëren en bestuurders, organisaties en burgers aan te zetten tot betere voorbereiding.

Bewustwording, geen paniek
Volgens KNMI-directeur Maarten van Aalst is het rapport bedoeld als een wake-upcall. “We zien dat de grenzen van wat we kennen verschuiven,” stelt hij. “Situaties die vroeger extreem zeldzaam waren, komen dichterbij. En als we ons daar niet op voorbereiden, kunnen de gevolgen groot zijn.” Van Aalst benadrukt dat het KNMI liever vooruitkijkt dan achteraf moet constateren dat schade en maatschappelijke ontwrichting voorkomen hadden kunnen worden.
De timing van het rapport is niet toevallig. Precies tien jaar geleden werd het Akkoord van Parijs gesloten, waarin werd afgesproken de wereldwijde opwarming te beperken tot maximaal 1,5 graad. Inmiddels wordt steeds duidelijker dat dit doel moeilijk haalbaar is. Daardoor neemt de kans toe op weerextremen die buiten onze historische ervaring vallen.

Stormen met ongekende kracht
Een van de scenario’s in het rapport gaat over zware stormen die hun oorsprong vinden boven warmer zeewater. Door stijgende zeetemperaturen kunnen stormsystemen meer energie opnemen. Dat vergroot de kans dat zeer krachtige stormen ook West-Europa bereiken.
Als voorbeeld wordt verwezen naar een zware storm die vorig jaar over Frankrijk trok, nadat deze onverwacht richting Europa was afgebogen. Onderzoek laat zien dat zo’n systeem ook Nederland had kunnen treffen, met zeer zware windstoten en aanzienlijke schade aan natuur, infrastructuur en gebouwen. Niet alleen materiële schade speelt hierbij een rol, maar ook de mentale impact op bewoners en hulpdiensten.
Kwetsbaarheid van het energiesysteem
Een ander belangrijk aandachtspunt in het rapport is de kwetsbaarheid van het elektriciteitsnet. Niet zozeer door één extreem weertype, maar door een combinatie van factoren. Denk aan een langdurig hogedrukgebied in de winter, met weinig wind en zon, terwijl de energievraag juist hoog is.

Onderzoekers hebben doorgerekend wat er gebeurt als windmolens nauwelijks draaien en zonnepanelen weinig opleveren, terwijl huishoudens en bedrijven veel stroom gebruiken. In zo’n situatie zou tijdelijk niet aan de volledige vraag kunnen worden voldaan. Hoewel de kans hierop klein is, onderstreept het rapport dat dit soort scenario’s serieus genomen moeten worden bij de inrichting van het energiesysteem.
Extreme hitte in steden
Steden zijn extra kwetsbaar voor hitte. Het KNMI kijkt daarom ook naar het scenario van een zeer zware en langdurige hitteperiode, vooral in dichtbebouwde gebieden zoals Amsterdam. In eerdere zomers is al gebleken dat infrastructuur zoals spoorlijnen, bruggen en openbaar vervoer gevoelig is voor langdurige hoge temperaturen.
Volgens het rapport had een eerdere hittegolf al ernstiger gevolgen kunnen hebben als verkoelende weersystemen iets later waren gearriveerd. In een toekomstscenario met langdurige extreme hitte kan de druk op zorg, hulpdiensten en energievoorziening sterk toenemen. Dat vraagt om gerichte maatregelen, zoals vergroening van steden, schaduwplekken en hitteplannen voor kwetsbare groepen.

Gezondheid en nieuwe risico’s
Klimaatverandering heeft niet alleen invloed op het weer, maar ook op de volksgezondheid. In het rapport wordt aandacht besteed aan het mogelijke vaker voorkomen van bepaalde ziekteverwekkers die profiteren van warmere omstandigheden. Zo wordt gekeken naar virussen die via insecten worden overgedragen.
Onderzoekers geven aan dat langere, warmere zomers het leefgebied van bepaalde insecten kunnen vergroten. Daardoor kunnen ziekteverwekkers zich gemakkelijker verspreiden. Dit betekent niet dat er direct reden is tot ongerustheid, maar wel dat monitoring, onderzoek en preventie belangrijker worden.
Wateroverlast en overstromingen
Nederland is van oudsher gewend om met water te leven, maar klimaatverandering stelt dat vermogen op de proef. Het rapport beschrijft scenario’s met extreme neerslag in korte tijd, wat kan leiden tot wateroverlast in stedelijke gebieden en druk op dijken en waterkeringen.
Hoewel Nederland goed beschermd is, benadrukt het KNMI dat systemen ontworpen zijn op basis van historische gegevens. Als die omstandigheden veranderen, moeten ook de veiligheidsnormen en plannen mee-evolueren.
Samenhang van gevolgen
Wat het rapport vooral duidelijk maakt, is dat extremen zelden op zichzelf staan. Een hittegolf kan leiden tot stroomproblemen, druk op zorg en verminderde mobiliteit. Een zware storm kan infrastructuur beschadigen en economische schade veroorzaken. Die samenhang maakt voorbereiding complex, maar ook noodzakelijk.
Van Aalst noemt dit “meervoudige risico’s”: “Het gaat niet om één gebeurtenis, maar om de keten van gevolgen die daarop volgt. Juist daar moeten we beter op anticiperen.”
Vooruitdenken als sleutel
Het KNMI benadrukt dat veel schade voorkomen kan worden door tijdig beleid en aanpassingen. Dat betekent investeren in klimaatbestendige infrastructuur, het aanpassen van steden, het versterken van energie- en watersystemen en goede communicatie richting burgers.
Het rapport roept bestuurders op om scenario’s niet weg te zetten als onwaarschijnlijk, maar ze te gebruiken als oefenmateriaal. “Als je weet wat er kan gebeuren, kun je betere keuzes maken,” aldus Van Aalst.
Wat betekent dit voor inwoners?
Voor inwoners betekent het rapport vooral dat het verstandig is om bewust te zijn van veranderende omstandigheden. Dat kan variëren van voorbereid zijn op hitte, tot het volgen van adviezen bij extreem weer. Tegelijk blijft Nederland een veilig en goed georganiseerd land, waar veel kennis en middelen beschikbaar zijn om risico’s te beperken.
Een realistische blik vooruit
Het extreem rapport van het KNMI schetst geen doembeeld, maar een realistische blik op een veranderend klimaat. Door mogelijke scenario’s nu al te benoemen, ontstaat ruimte om te handelen voordat situaties zich voordoen. De boodschap is helder: wat ooit ondenkbaar leek, vraagt nu om aandacht, planning en samenwerking.
Niet uit angst, maar uit verantwoordelijkheid voor de toekomst.