-

Algemeen

Schok in televisieland: RTL trekt stekker uit Eigen Huis & Tuin na 32 jaar – ja, we zijn er alle drie echt van slag van!

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Na meer dan drie decennia trouwe dienst op de Nederlandse televisie komt er in mei een einde aan het iconische programma Eigen Huis & Tuin: Lekker Leven. Deze beslissing heeft niet alleen de trouwe kijkers geschokt, maar ook de huidige presentatoren Hugo Kennis en Froukje de Both zijn diep geraakt. Het duo noemt het einde “heel jammer” en benadrukt hun verdriet over het stopzetten van het programma.

Waarom stopt Eigen Huis & Tuin?

RTL heeft aangegeven dat de beslissing voortkomt uit een strategische heroriëntatie. De zender wil investeren in nieuwe programma’s en formats, waardoor er geen ruimte meer is voor de huidige versie van Eigen Huis & Tuin. Ondanks de stabiele kijkcijfers en een betrokken publiek heeft RTL gekozen voor vernieuwing binnen hun programmering. Dit betekent dat het programma, dat sinds 1990 op de buis is, binnenkort zijn allerlaatste uitzending beleeft.nu.nl

Een woordvoerder van RTL verklaarde: “Het afgelopen jaar was Eigen Huis & Tuin: Lekker Leven voor veel interieur-, klus-, tuin- en kookliefhebbers een vast middagritueel. Ondanks stabiele kijkcijfers en een betrokken publiek willen we investeren in programma’s op belangrijke tijdstippen en programma’s op Videoland.”nu.nl

Teleurstelling bij Hugo Kennis en Froukje de Both

De presentatoren Hugo Kennis en Froukje de Both hebben hun teleurstelling uitgesproken over het stopzetten van het programma. Ze hadden gehoopt nog langer door te gaan met het inspireren van kijkers op het gebied van wonen, tuinieren en lifestyle.

“We vinden het ontzettend jammer. Dit programma is een begrip geworden in Nederland, en we hebben met zoveel plezier gewerkt aan alle mooie afleveringen. Het voelt verdrietig om afscheid te nemen, maar we zijn trots op wat we hebben neergezet,” aldus Kennis.

De Both vult aan: “Het was een feest om samen met een geweldig team dit programma te maken. We hopen dat de kijkers tot het einde blijven genieten van de afleveringen die nog komen.”

Een iconisch programma

Eigen Huis & Tuin begon in 1990 en groeide uit tot een van de langstlopende klus- en tuinprogramma’s van Nederland. Oorspronkelijk richtte het zich vooral op verbouwen en tuinieren, met deskundigen die praktische adviezen gaven aan de kijkers. Door de jaren heen onderging het programma meerdere veranderingen, maar de kern bleef hetzelfde: inspiratie bieden voor huis en tuin.

De recente versie, Eigen Huis & Tuin: Lekker Leven, introduceerde een bredere lifestyle-aanpak. Naast klussen en tuinieren kwamen ook koken, interieurstyling en duurzaamheid uitgebreid aan bod. Dit maakte het programma toegankelijker voor een breder publiek en sloot aan bij moderne woontrends.

Hoe populair was het programma nog?

Hoewel het programma nog steeds een trouwe schare kijkers had, was de populariteit niet meer wat het ooit was. In de hoogtijdagen trok het programma wekelijks honderdduizenden kijkers, maar in recente jaren waren de kijkcijfers gedaald. RTL lijkt met dit besluit in te spelen op de veranderende mediaconsumptie en wil ruimte maken voor nieuwe formats die beter aansluiten bij de hedendaagse kijker.

Toch blijft het een gewaagde beslissing, aangezien Eigen Huis & Tuin nog steeds een iconische naam is in Nederland en een herkenbaar merk vormt binnen het RTL-portfolio.

Wat betekent dit voor de fans?

Voor de fans betekent dit het einde van een vertrouwde bron van wooninspiratie op televisie. Veel kijkers deelden hun teleurstelling op social media en laten weten dat ze het programma gaan missen. Vooral de combinatie van praktische tips, creatieve ideeën en de persoonlijke touch van de presentatoren werd gewaardeerd.

Een veelgestelde vraag onder fans is: komt er nog een vervangend woonprogramma? Hoewel RTL nog geen concrete aankondigingen heeft gedaan over opvolging, is het niet ondenkbaar dat een nieuw format in de toekomst zal verschijnen. Voorlopig moeten kijkers echter afscheid nemen van een geliefde klassieker.

Wat nu voor Hugo Kennis en Froukje de Both?

Voor de presentatoren betekent het stoppen van Eigen Huis & Tuin: Lekker Leven dat ze op zoek moeten naar nieuwe projecten. Beiden hebben al een rijke carrière in de media en het is aannemelijk dat we hen snel weer terugzien op televisie.

Hugo Kennis is niet alleen een ervaren presentator, maar ook een talentvolle kok. Zijn toekomst zou zomaar in de culinaire hoek kunnen liggen, gezien zijn eerdere successen in kookprogramma’s en zijn passie voor gastronomie. Froukje de Both heeft al een lange staat van dienst in de media en presenteerde in het verleden diverse lifestyle- en entertainmentprogramma’s. Het is dan ook goed mogelijk dat ze een rol krijgt in een nieuw woon- of lifestyleprogramma bij RTL of een andere zender.

Een laatste kans om te genieten

Hoewel het einde nadert, is Eigen Huis & Tuin: Lekker Leven voorlopig nog te zien tot en met mei. Dit betekent dat fans nog een paar maanden kunnen genieten van de laatste afleveringen. Kennis en De Both moedigen kijkers aan om tot de laatste aflevering te blijven kijken en de show een passend afscheid te geven.

“Laten we er samen een mooie afsluiting van maken. We hopen dat iedereen nog volop inspiratie opdoet uit de afleveringen die eraan komen!” aldus de presentatoren.

Conclusie: een stukje televisiegeschiedenis komt tot een einde

Algemeen

Asmara Thielen over rechtszaak Borsato: ‘Victim blaming op hogeschoolniveau’

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Advocaat van Asmara Thielen: “Ze voelde zich slacht0ffer van victim blaming tijdens de rechtszaak tegen Marco Borsato”

De zaak rond Marco Borsato blijft veel losmaken in Nederland. Terwijl het land verdeeld reageert op de gebeurtenissen in de rechtszaal, heeft Peter Plasman, de advocaat van Asmara Thielen – het meisje dat de zanger beschuldigt van grensoverschrijdend gedrag – zijn zorgen uitgesproken over de manier waarop de zitting is verlopen.

Tijdens een openhartig gesprek in het programma Pauw & De Wit op NPO 1 vertelde Plasman dat zijn cliënt de behandeling van de zaak als “een vorm van victim blaming” heeft ervaren. Volgens hem was het pijnlijk om te zien hoe de aandacht in de rechtszaal meer gericht leek op haar gedrag dan op wat haar is overkomen.


De terugblik bij Pauw & De Wit

Presentator Jeroen Pauw opende het programma met een korte terugblik op de afgelopen week, waarin de rechtszaak tegen Marco Borsato centraal stond.

“Vorige week waren alle ogen gericht op zanger Marco Borsato,” begon Pauw. “Hij moest zich twee dagen lang verantwoorden tegenover de rechter, omdat hij wordt verdacht van grensoverschrijdend gedrag met een vijftienjarig meisje.”

Daarna kondigde Pauw aan dat Peter Plasman te gast was als advocaat van het vermeende slacht0ffer. Plasman, die al vaker in spraakmakende zaken optrad, gaf aan dat hij niet van plan was te reageren op elk detail, maar wel op de toon van het publieke debat.


“Victim blaming op hoog niveau”

Plasman vertelde dat hij eerder in de week het interview had gezien met de advocaten van Marco Borsato, die bij dezelfde talkshow aan tafel hadden gezeten. Dat optreden had hem geraakt.

“Ja, en dat is eigenlijk de reden dat ik nu hier zit,” zei hij. “Wat ik toen zag, vond ik victim blaming op hogeschoolniveau.”

Volgens Plasman voelde zijn cliënt dat ook zo. Ze zou het idee hebben gekregen dat haar gedrag en keuzes ter discussie werden gesteld, terwijl de zaak juist om het gedrag van de verdachte draait.

“Dat was victim blaming pur sang,” zei Plasman nadrukkelijk.


Geen details over haar situatie

Hoewel Pauw probeerde meer te weten te komen over hoe het nu met het meisje gaat, bleef Plasman discreet.

“Daar ga ik helemaal niets over zeggen,” benadrukte hij. “Dat wil zij zelf niet. Ook niet over haar moeder. Zij heeft ervoor gekozen om zich niet publiekelijk uit te spreken, en dat respecteren we.”

De advocaat benadrukte dat het voor zijn cliënt al zwaar genoeg is om te weten dat haar naam en verhaal opnieuw in de openbaarheid komen.


“Ze is niet bekend geworden, ze is beschadigd”

Pauw merkte op dat het meisje door de rechtszaak opnieuw in de media is verschenen, en dus bij het grote publiek bekend is geworden. Plasman reageerde daar scherp op:

“Bekend geworden? Nee, ze is juist min of meer kapotgemaakt bij het grote publiek,” zei hij. “Mijn cliënten zijn niet beroemd geworden, ze zijn beschadigd. Dat is een groot verschil.”

Volgens Plasman is het publieke oordeel vaak genadeloos, zeker wanneer het om bekende personen gaat. “De druk van buitenaf, de commentaren op sociale media — het is iets wat mensen onderschatten,” legde hij uit.


De kern van de zaak

Daarna beschreef Pauw kort de achtergrond van de zaak, zonder in juridische details te treden.

“We hebben het hier over een meisje dat vijftien was, en over wat haar is aangedaan in de periode voordat ze zestien werd,” zei Pauw.

Plasman bevestigde dat het ging om gebeurtenissen vlak voor haar zestiende verjaardag — een leeftijd waarop volgens de wet duidelijke grenzen gelden.

“De wet is daar helder over,” zei hij. “Het maakt niet uit hoe iemand zich gedraagt of wat iemand zegt, een volwassene moet die grens respecteren.”

Pauw voegde toe:

“Je blijft met je handen van een minderjarige af.”

Plasman antwoordde:

“Precies. Ook als die minderjarige zegt dat ze het leuk vindt of zelfs iets uitlokt — dat verandert niets aan de verantwoordelijkheid van de volwassene.”


“Ze wilde alleen erkenning”

Tijdens het gesprek ging Pauw dieper in op de persoonlijke motivatie van het meisje om destijds aangifte te doen. Plasman benadrukte dat het haar nooit om wraak of geld ging, maar om erkenning.

“Mijn cliënt heeft vanaf het begin gezegd: ik wil alleen erkenning,” vertelde Plasman. “Ik wil niet dat hij de gevangenis in gaat. Ik hoef geen geld. Ik wil alleen dat hij erkent dat hij dit heeft gedaan.”

Volgens de advocaat had een vroegere erkenning veel kunnen voorkomen. “Er zijn momenten geweest waarop dit niet zo ver had hoeven komen,” zei hij.


Waarom kwam die erkenning er niet?

Pauw vroeg waarom die erkenning nooit is gekomen. Plasman antwoordde dat hij dat niet weet, maar dat het een vraag is “die alleen Marco Borsato kan beantwoorden”.

“Misschien heeft hij de gevolgen niet kunnen overzien,” zei Plasman. “Het is nooit makkelijk om te zeggen: ‘Ik heb dat gedaan.’ Maar soms is dat de enige manier om dingen goed te maken. Tenzij je ervan overtuigd bent dat je niets verkeerd hebt gedaan.”

Pauw reageerde met een verwijzing naar de verdediging van Borsato:

“Hij zegt ook steeds dat hij niet iets kan bekennen wat hij niet heeft gedaan.”

Plasman bleef bij zijn standpunt:

“Dat zegt hij, maar ik vind de bewijzen meer dan voldoende om tot een veroordeling te komen.”


Een zaak vol emoties en meningen

De zitting tegen Marco Borsato duurde twee dagen en werd breed gevolgd door de media. Buiten de rechtbank verzamelden zich zowel sympathisanten van de zanger als mensen die hun steun betuigden aan het vermeende slacht0ffer. De publieke aandacht maakte de ervaring extra zwaar voor alle betrokkenen.

Plasman benadrukte dat het niet alleen een juridische strijd is, maar ook een emotionele. “Voor mijn cliënt gaat het om erkenning, maar ook om herstel van eigenwaarde,” zei hij. “Het is moeilijk als je het gevoel hebt dat jouw verhaal telkens in twijfel wordt getrokken.”


Reacties in het land

Na de uitzending van Pauw & De Wit ontstonden er online duizenden reacties. Sommige kijkers prezen Plasman om zijn rustige maar duidelijke woorden.

Een veel gedeelde reactie luidde:

“Wat een integere man. Hij zegt precies wat veel mensen voelen: dat slacht0ffers vaker worden beoordeeld dan gehoord.”

Anderen vonden dat het beter was geweest om de zaak niet in een talkshow te bespreken zolang er nog geen uitspraak is. “Iedereen heeft recht op een eerlijk proces,” schreef een kijker. “Zowel het meisje als de verdachte.”

De discussie toont aan hoe complex de balans is tussen openbaarheid en privacy bij dit soort gevoelige zaken.


Wachten op de uitspraak

Het 0penbaar Ministerie heeft in deze zaak vijf maanden cel geëist tegen Marco Borsato. De rechtbank doet naar verwachting volgende maand uitspraak. Tot die tijd blijft het stil aan beide kanten.

Plasman zei in Pauw & De Wit dat zijn cliënt de uitspraak met spanning tegemoetziet, maar probeert om zich zoveel mogelijk op haar eigen herstel te richten. “Ze wil verder met haar leven,” zei hij. “Maar dat kan pas echt als dit hoofdstuk is afgesloten.”


Reflectie op het publieke debat

Het gesprek tussen Pauw en Plasman kreeg veel aandacht, niet alleen vanwege de juridische details, maar vooral door de onderliggende boodschap: de manier waarop we in Nederland omgaan met slacht0ffers van grensoverschrijdend gedrag.

Pauw sloot de uitzending af met een reflectie:

“Wat deze zaak ons leert, is dat woorden ertoe doen. In de rechtszaal, maar ook daarbuiten. Hoe we praten over slacht0ffers bepaalt vaak hoe veilig mensen zich voelen om hun verhaal te delen.”

Daarop reageerde Plasman instemmend:

“Precies dat. Het gaat om respect, erkenning en menselijkheid. Dat verdient iedereen.”

Lees verder