-

Algemeen

Vader stelt regel in: gezin draagt hoofdlampjes en verwarming mag slechts één keer per week aan

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Een vader in het Verenigd Koninkrijk heeft een opmerkelijke manier gevonden om energiekosten te besparen, met als gevolg dat zijn gezin nu met hoofdlampjes door het huis moet lopen en de verwarming slechts één keer per week mag worden aangezet.

Chavdar Todorov heeft deze maatregelen genomen omdat hij maandelijks maar liefst 320 pond aan energierekeningen moest betalen, wat hij te hoog vond.

De stijgende energieprijzen treffen niet alleen Nederland, maar ook andere Europese landen zien hun tarieven flink stijgen.

Er zijn tal van manieren om geld te besparen op energie, zoals minder tv kijken, de thermostaat lager zetten of alleen verlichting gebruiken in bezochte kamers.

Maar Chavdar gaat nog een stap verder.

Hij streeft naar een “volledig energieloos” leven, althans zijn bankrekening dan.

Bovendien mag de verwarming in huis nog maar één keer per week worden ingeschakeld.

Wanneer gezinsleden het koud hebben, moeten ze zich maar in dekens wikkelen of met hun winterjassen aan op de bank zitten.

Hoewel Chavdar erg enthousiast is over de kosteneffectiviteit van de hoofdlampjes die hij voor 8,48 pond per stuk heeft gekocht, zijn zijn vrouw Moda en hun twee kinderen, Teo (14) en Nicole (20), iets minder enthousiast.

Ze proberen ‘positief te blijven’, maar erkennen dat dit een uitdaging is.

Todorov hoopt dat zijn inspanningen vruchten zullen afwerpen en kijkt uit naar de volgende energierekening.

Algemeen

Weerkaart op donkerrood: Op deze dag wordt het 42 graden in Nederland

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Extreem zomerweer in Nederland: hitterecords, noodweer én een mogelijk tropische verrassing?

De zomer laat zich dit jaar in Nederland van haar meest intense kant zien. De afgelopen dagen liepen de temperaturen in ons land op tot maar liefst 38 graden. Op sommige plekken voelde het zelfs nog warmer aan, vooral in de volle zon en zonder een zuchtje wind. En wie dacht dat het daarmee wel gedaan was, komt misschien bedrogen uit: er zou nóg een hittegolf kunnen aankomen.

Records gebroken

De afgelopen dagen zijn officieel de warmste 1 en 2 juli ooit gemeten in Nederland. Daarmee zijn er opnieuw hitterecords gebroken. De zomer van 2025 staat nu al in de boeken als een uitzonderlijk warme periode.

Maar zoals vaker bij extreem zomerweer, sloeg het weer gisteravond plotseling om. In meerdere provincies werd code geel of zelfs code oranje afgegeven vanwege zwaar onweer, hagel en stormachtige windstoten. Hoewel er soms wat lacherig wordt gedaan over deze waarschuwingen, bleek dat in Winterswijk helaas onterecht: daar stortte een deel van een dak van een bedrijfspand in door de storm, en stonden straten compleet blank. Een serieuze wake-up call.

Zuid-Europa zucht onder de hitte

Wie denkt dat het in Nederland heet is, hoeft maar even naar Zuid-Europa te kijken om te zien dat het nóg extremer kan. In landen als Spanje, Frankrijk en Griekenland is de situatie nijpend. De temperaturen schieten daar boven de 40 graden uit en op diverse plekken zijn natuurbranden uitgebroken. Op Kreta, Griekenland, laaien de vlammen inmiddels op — iets wat we helaas bijna elk jaar lijken te zien in de zomermaanden.

Afnemende hitte, maar mogelijk niet voor lang

Voor de komende dagen zijn de vooruitzichten wat gematigder. De temperaturen dalen iets, er is kans op bewolking en af en toe regen. Het typische Hollandse zomerweer keert voorlopig terug, met waarden rond de 22 tot 25 graden. Toch blijft het weer grillig en kunnen de omstandigheden snel omslaan.

Komt er op 14 juli een zinderende uitschieter?

Volgens de weersite Weer1.nl is het mogelijk dat we op 14 juli een onverwachte tropische piek gaan meemaken. De voorspelde temperatuur? Maar liefst 42 graden Celsius. Dat zou niet alleen een nieuw record betekenen, maar ook de warmste dag ooit gemeten in Nederland.

Toch is enige nuance hier op zijn plaats. Hoe verder een weersvoorspelling in de toekomst ligt, hoe groter de onzekerheid. Korte termijnvoorspellingen – vandaag en morgen – zijn doorgaans vrij betrouwbaar. Maar een schatting elf dagen vooruit is met de nodige voorzichtigheid te interpreteren.

Wat zeggen andere bronnen?

De schatting van 42 graden roept uiteraard vragen op. Andere bekende weerdiensten zijn minder uitgesproken. Buienradar voorspelt voor diezelfde dag een maximumtemperatuur van ongeveer 26 graden – fors lager dan het eerdergenoemde scenario. Het KNMI, het officiële meteorologisch instituut van Nederland, geeft vooruitzichten tot 9 juli, en daaruit blijkt nog niets over eventuele extreme hitte.

Kortom: voorlopig is het gissen. Dat een nieuw warmterecord in de maak is, lijkt op dit moment nog speculatie, maar in deze zomer vol extremen is niets helemaal uitgesloten.

Wat denk jij?

Zien we straks opnieuw een verzengende zomerdag die de geschiedenisboeken ingaat? Of blijft het bij een milde Hollandse zomer met af en toe een plensbui? Wat denk jij: krijgen we echt 42 graden op 14 juli? Deel je mening in de reacties!

Lees verder