-

Algemeen

Patrick (58) is gestopt met werken omdat hij er moe van wordt: ‘Uitkering geeft stabiliteit’

Avatar foto

Gepubliceerd

op

De 58-jarige Patrick uit het Vlaams-Brabantse Hoeilaart is sinds juni vorig jaar werkloos. Hij werkte 42 jaar voor een bedrijf, maar dit ging plotseling failliet.

De man ging overal solliciteren voor een nieuwe baan. Hij kwam er algauw achter dat werken eigenlijk niet meer loont.

In gesprek met Het Laatste Nieuws legt hij uit waarom. “Als ik wil heb ik volgende week werk”, klinkt het.

“Maar ik heb alle kosten om te gaan werken en de inkomsten naast elkaar gelegd. Waarom zou ik moeite doen voor maar 200 euro extra?”

Bij zijn laatste werkgever had Patrick een auto van de zaak. Die moest hij uiteraard meteen inleveren.

Daarover zegt Patrick: “Ik zou dus moeten investeren in een nieuwe auto. Dat kost makkelijk rond de 15 à 20.000 euro. Ik wil ook geen wrak kopen. Maar over twee jaar zou ik die alweer verkopen, ik ga dan met pensioen.”

Vanwege zijn woonplaats wilde hij absoluut geen gebruik maken van het openbaar vervoer. “Voor een traject van 15 kilometer ben ik 2 uur onderweg.”

Een nieuwe auto zit er wel niet in. “Als je dan nog verzekeringen, inschrijvingsbelasting, onderhoud en kilometers moet betalen, dan kost alleen een auto me al zo’n 1.000 euro per maand.”

Naast het openbaar vervoer is er nog een groot probleem voor Patrick. Ook het salaris zit hem dwars.

Hij legt uit: “Ik krijg nu 1.400 euro werkloosheidsuitkering. Na een jaar zakt dat naar 1.200 euro. Stel dat ik een nieuwe baan zou krijgen met een loon van ongeveer 2.500 euro netto.”

“Min de kosten van de auto: dan hebben we het over een verschil van 100 tot 200 euro per maand. Dat neemt mijn motivatie wel weg, ja. En als ik dan werk zou aannemen waar je niets voor hoeft te kunnen wordt er nog minder betaald.”

Patrick heeft zich neergelegd bij de huidige situatie. Dat vindt hij helemaal prima. Naar eigen zeggen is hij zelfs niet arm.

“Ik heb ook spaargeld, dus ik eet geen boterham minder. Waarom zou ik risico’s nemen terwijl ik met een uitkering stabiliteit heb? Met alle respect, maar daar ga ik mezelf niet meer moe voor laten maken.”

Algemeen

Op dit tijdstip kan er vandaag tot 10 cm sneeuw vallen bij jou

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Nederland staat vandaag opnieuw voor een serieuze winterse beproeving. Vanuit het westen trekt een zone met enkele uren stevige sneeuwval het land binnen, en die laat zijn sporen duidelijk na. Op veel plaatsen kan de sneeuw zich snel ophopen tot lokaal wel tien centimeter. Dat zorgt niet alleen voor een fraai winters landschap, maar vooral voor gevaarlijke omstandigheden op wegen, fietspaden en stoepen. Het winterweer dwingt veel Nederlanders om hun plannen aan te passen en extra voorzichtig te zijn.

Sneeuwval komt in korte tijd hard binnen

De sneeuw valt niet gelijkmatig of rustig verspreid over de dag. Integendeel: meteorologen spreken van een intensieve sneeuwzone die in relatief korte tijd over grote delen van het land trekt. Dat betekent dat de omstandigheden binnen een half uur volledig kunnen omslaan. Waar het eerst nog nat en grijs is, kan het zicht plots sterk verminderen door dikke sneeuwvlokken en ontstaat er snel een witte laag op het wegdek.

Juist deze snelle overgang maakt de situatie verraderlijk. Automobilisten, fietsers en voetgangers worden soms onverwacht geconfronteerd met gladheid en verminderde zichtbaarheid. Vooral op provinciale wegen, fietspaden en woonstraten kan de sneeuw zich snel ophopen, omdat daar minder intensief wordt gestrooid dan op snelwegen.

Code oranje voor vrijwel het hele land

Het KNMI heeft vanwege deze weersituatie code oranje afgegeven voor vrijwel het hele land. Dat betekent dat de weersomstandigheden dusdanig gevaarlijk zijn dat er kans is op grote hinder en mogelijk gevaarlijke situaties. Alleen Limburg en de Wadden vallen voorlopig nog onder code geel, al geldt ook daar een waarschuwing voor sneeuw en gladheid.

Code oranje is geen lichtvaardige maatregel. Het KNMI geeft deze waarschuwing alleen af wanneer er sprake is van serieuze risico’s voor verkeer en veiligheid. In dit geval gaat het niet alleen om sneeuwval zelf, maar vooral om de combinatie van sneeuw, lage temperaturen en bevroren wegdelen die de situatie extra risicovol maken.

Verraderlijke gladheid door bevroren ondergrond

Naast de verse sneeuw speelt ook eerder gevallen sneeuw een grote rol. In veel regio’s ligt al een laag die deels is aangestampt of nat geworden. Wanneer daar nieuwe sneeuw bovenop valt en de temperatuur rond of onder het vriespunt blijft, ontstaat een gladde, soms ijzige onderlaag. Die is vaak moeilijk zichtbaar, zeker als er net een nieuw laagje sneeuw overheen ligt.

Dit zorgt voor een verhoogd risico op glijpartijen, zowel voor auto’s als voor fietsers en voetgangers. Vooral bij kruispunten, bruggen, viaducten en schaduwrijke plekken kan de gladheid verraderlijk zijn. Het KNMI heeft daarom ook code geel afgegeven voor lokale gladheid door bevroren wegdelen.

Verkeer krijgt het zwaar

Voor het verkeer belooft het een zware dag te worden. Automobilisten moeten rekening houden met langere reistijden, files en mogelijk afgesloten wegen. Zodra de sneeuwval inzet, neemt de grip op het wegdek snel af. Remwegen worden langer en stuurfouten zijn sneller gemaakt, vooral bij onverwachte manoeuvres.

Ook het zicht kan plots sterk verminderen. Tijdens intensieve sneeuwbuien kan het zicht teruglopen tot enkele tientallen meters. Dat maakt het inschatten van afstanden en snelheden lastiger, zeker op hogere snelheden. Weggebruikers wordt daarom dringend geadviseerd hun snelheid aan te passen en extra afstand te houden.

Fietsers en voetgangers niet vergeten

Niet alleen automobilisten merken de gevolgen van het winterweer. Fietsers en voetgangers lopen misschien wel het grootste risico. Fietspaden worden vaak later of minder intensief gestrooid dan hoofdwegen, waardoor daar sneller een gladde sneeuw- of ijslaag ontstaat. Vooral bochten, drempels en overgangen van asfalt naar klinkers zijn gevaarlijk.

Voor voetgangers geldt dat stoepen en trottoirs glad kunnen zijn, zeker in woonwijken. Een klein laagje sneeuw kan al voldoende zijn om uit te glijden, vooral als daaronder ijs zit. Valpartijen liggen dan ook op de loer, met mogelijk letsel tot gevolg. Het advies luidt: draag stevige schoenen met goed profiel en loop extra voorzichtig.

Openbaar vervoer onder druk

Hoewel het openbaar vervoer niet expliciet is stilgelegd, staat ook dat systeem onder druk. Treinen kunnen te maken krijgen met wisselstoringen door sneeuw en ijs, terwijl bussen moeite hebben met gladde wegen. Vertragingen en uitval zijn daarom niet uitgesloten. Reizigers doen er verstandig aan hun reis vooraf goed te plannen en rekening te houden met extra reistijd.

Ook luchtvaart kan hinder ondervinden van de winterse omstandigheden. Het sneeuwvrij maken van start- en landingsbanen kost tijd, en vliegtuigen moeten vaak worden ontdaan van sneeuw en ijs voordat ze veilig kunnen vertrekken. Dat kan leiden tot vertragingen of annuleringen.

Blijf alert en pas je reisgedrag aan

De boodschap van de autoriteiten is duidelijk: blijf alert en pas je reisgedrag aan de omstandigheden aan. Vraag jezelf af of een reis echt noodzakelijk is. Wie de mogelijkheid heeft om thuis te werken, doet er goed aan die optie te benutten. Minder verkeer op de weg maakt het niet alleen veiliger, maar geeft ook strooiwagens en hulpdiensten meer ruimte om hun werk te doen.

Moet je toch op pad, neem dan extra tijd en wees voorbereid. Zorg voor een winterklare auto met voldoende ruitensproeiervloeistof, een schone voorruit en eventueel een deken of warme kleding aan boord. Voor fietsers geldt: overweeg of de fiets echt de beste keuze is vandaag.

Lokale verschillen blijven groot

Hoewel code oranje voor vrijwel het hele land geldt, zijn de omstandigheden niet overal identiek. Sneeuwbuien kunnen lokaal verschillen in intensiteit. In sommige gebieden kan de sneeuw zich snel ophopen tot meerdere centimeters, terwijl het elders bij een dun laagje blijft. Juist die lokale verschillen maken het weerbeeld onvoorspelbaar.

Daarom is het belangrijk om actuele informatie in de gaten te houden. Weersituaties kunnen per regio snel veranderen, en wat een uur geleden nog veilig leek, kan nu gevaarlijk zijn.

Deel informatie en blijf betrokken

Het KNMI en andere instanties roepen op om actuele beelden en informatie te volgen. Video’s en updates geven een goed beeld van de situatie op de weg en in het land. Door ervaringen te delen en elkaar te waarschuwen, kunnen weggebruikers elkaar helpen om veilig door de dag te komen.

Winterweer kan mooi zijn, maar vraagt ook om verantwoordelijkheid. Door alert te blijven, reisgedrag aan te passen en elkaar te informeren, kan de overlast worden beperkt en blijven ongelukken hopelijk uit. Vandaag geldt meer dan ooit: voorzichtigheid is geen overbodige luxe.

Lees verder