Algemeen
Nieuwe details over Eurovisie uitgelekt: dit verzweeg de EBU

Het Eurovisiesongfestival ligt inmiddels al twee weken achter ons, maar de nasleep zorgt nog steeds voor veel ophef.
De Noorse boulevardkrant VG heeft nu onthullend nieuws naar buiten gebracht: zes deelnemende landen overwegen om zich op het laatste moment terug te trekken.
Eurovisie 2023: Een Spraakmakende Editie
De editie van dit jaar was zonder twijfel een van de meest spraakmakende in de geschiedenis van het Eurovisiesongfestival.
Dit had niet alleen te maken met de controversiële diskwalificatie van Joost Klein. Al lang voordat het evenement van start ging in Zweden, waren er al protesten van diverse groeperingen die het niet konden verkroppen dat de Israëlische zangeres Eden Golan mocht deelnemen.
Deze protesten zorgden voor verhoogde spanningen, en tijdens de halve finales maakten meerdere artiesten statements waarin ze hun steun betuigden aan de Palestijnen.
Zes Landen Overwogen Terugtrekking
De Noorse krant VG meldt nu dat zes landen op het punt stonden
zich een half uur voor de finale terug te trekken. Een van deze
landen was de uiteindelijke winnaar, Zwitserland.
Naast Zwitserland zouden ook Ierland, Noorwegen, Griekenland, Portugal en het Verenigd Koninkrijk niet meer mee hebben willen doen. Griekenland ontkent echter deze aantijgingen.
De reden voor deze mogelijke terugtrekking zou deels te maken hebben met de aanwezigheid van Eden Golan en haar delegatie.
De betrokken landen zouden hebben gewezen op ‘grote veiligheidsspanningen’ en ‘het gedrag’ van de mensen rondom de zangeres.
Magnus Børmark, een bandlid van het Noorse Gåte, bevestigt dat Noorwegen tot op het laatste moment overwoog om zich terug te trekken.
Volgens hem leefde bij veel artiesten het gevoel dat Israël de kans kreeg om het Songfestival als politiek instrument te gebruiken.
Crisisoverleg met de EBU
Volgens VG zaten de zes landen tot 25 minuten voor aanvang van de finale in een crisisoverleg met de organisatie, de European Broadcasting Union (EBU).
Door op de artiesten in te praten, slaagde de EBU erin te voorkomen dat iemand zich daadwerkelijk terugtrok.
Geheimhouding door de EBU
De vraag blijft waarom de EBU deze crisis geheim heeft proberen
te houden. In een reactie liet de EBU weten dat er met meerdere
delegaties over verschillende kwesties is gesproken tijdens het
Eurovisiesongfestival.
“Individuele gevallen zullen tijdens de volgende vergadering worden besproken door het bestuursorgaan van het evenement,” aldus de EBU.
Reflectie op de Spanningen
De onthullingen van VG werpen een schaduw over het evenement dat bekendstaat om zijn boodschap van eenheid en samenhorigheid door muziek.
De spanningen rondom de Israëlische delegatie en de politieke statements van verschillende artiesten benadrukken hoe het Eurovisiesongfestival soms een platform kan worden voor bredere geopolitieke kwesties.
Toekomst van het Songfestival
Het incident roept vragen op over de toekomst van het Songfestival en hoe de organisatie omgaat met politieke en veiligheidskwesties.
De komende vergaderingen van de EBU zullen cruciaal zijn om te bepalen hoe dergelijke situaties in de toekomst vermeden kunnen worden en hoe de integriteit van het festival behouden kan blijven.
Het Eurovisiesongfestival heeft door de jaren heen vele veranderingen ondergaan, maar dit jaar markeert een bijzonder tumultueuze periode.
De vraag blijft hoe de EBU en de deelnemende landen zullen navigeren door deze complexiteit en wat dit betekent voor de editie van volgend jaar.
Conclusie
Het Eurovisiesongfestival van 2023 was een editie vol
controverse en spanningen, niet alleen vanwege de optredens maar
ook door de politieke ondertonen en veiligheidskwesties.
De onthullingen van de Noorse krant VG over de mogelijke terugtrekking van zes landen benadrukken de noodzaak voor de EBU om transparanter te zijn over de interne problemen en de maatregelen die worden genomen om het festival veilig en respectvol voor alle deelnemers te houden.
De komende tijd zal uitwijzen hoe de organisatie deze uitdagingen zal aanpakken en welke veranderingen er worden doorgevoerd om soortgelijke situaties in de toekomst te voorkomen.

Algemeen
Carrière Jan Smit definitief voorbij: ´Hij is compleet ingestort´

Jarenlang was Muziekfeest op het Plein een vaste waarde in de zomerprogrammering van de NPO. Onder leiding van Jan Smit trok het programma volle pleinen en respectabele kijkcijfers. Maar die tijden lijken voorbij. Tv-kenner Tina Nijkamp uit stevige kritiek en suggereert zelfs een mogelijke degradatie van het programma naar NPO 3.
Flinke daling in populariteit
Waar het programma voorheen steevast boven het miljoen kijkers scoorde, komt het nu volgens Nijkamp nauwelijks boven de 500.000 uit. In haar populaire podcast Tina’s TV Update vraagt ze zich openlijk af waarom er juist dit jaar meer afleveringen zijn ingepland. “Vorig jaar waren het er nog vier, dit jaar zes. Dat is veel, zeker als je ziet wat het oplevert,” aldus Tina.
Van regionaal succes naar karig reisschema
Het oorspronkelijke idee achter Muziekfeest op het Plein was een tour langs verschillende steden in Nederland. Een feest voor de regio, direct bij de mensen op het plein. Dit jaar zijn er echter nog maar twee opnamelocaties: Leeuwarden en Amsterdam. Dat komt volgens Nijkamp mede door de kosten die gepaard gaan met het steeds verplaatsen van het decor.
Minder breed draagvlak
Voor veel kijkers was het reizende karakter juist de charme van het programma. Door het in te perken tot slechts twee steden, verdwijnt dat lokale gevoel. “Het krijgt daardoor een veel minder breed draagvlak in het land,” stelt Tina. Ze vergelijkt het met Nederland Muziekland, een programma dat uiteindelijk ook zijn glans verloor toen het steeds minder mobiel werd.
Opnames in Amsterdam al afgerond
De aflevering in Amsterdam werd onlangs al opgenomen, op een locatie langs de Ring. Daarmee lijkt het spektakel meer op een festivaluitzending dan op een intiem volksfeest. De grote vraag is of deze nieuwe invulling nog wel aanslaat bij het trouwe publiek dat gewend was om de artiesten voor hun eigen stadhuis te zien optreden.
NPO 1 past niet meer
Nijkamp vindt dat het programma eigenlijk niet meer thuishoort op NPO 1. “Het muzikale karakter zou beter passen bij NPO 3, dat sowieso meer muziek en jongerenprogramma’s uitzendt.” Volgens haar is het behouden van Muziekfeest op het Plein op het hoofdnet een vorm van vasthouden aan iets dat zijn tijd heeft gehad.
Kans voor de concurrentie
De zomerperiode waarin het programma wordt uitgezonden – tussen 25 juli en 29 augustus – is doorgaans rustig op televisiegebied. Tina merkt op dat dit de ideale kans is voor commerciële zenders om met een nieuwe show te komen. “Als RTL of SBS met iets vernieuwends komt, kunnen ze zomaar de aandacht van het grote publiek opeisen.”
Onzekere toekomst voor Jan Smit en zijn muziekfeest
Hoewel Jan Smit al jarenlang het vertrouwde gezicht is van het programma, is het nog maar de vraag of Muziekfeest op het Plein nog toekomst heeft op de huidige zender. Als de kijkcijfers dit jaar opnieuw tegenvallen, zou een verschuiving naar een andere net of zelfs een volledige stopzetting niet ondenkbaar zijn. Vooralsnog moet Jan hopen dat het publiek hem deze zomer nog massaal weet te vinden.