-

Algemeen

Nog meer problemen voor Sieneke na Bauer-affaire: ´Ook oma en oom breken met haar´

Avatar foto

Gepubliceerd

op

De juridische strijd tussen zangeres Sieneke en haar ex-partner Jan Baum krijgt een onverwachte wending. Niet alleen staan de twee lijnrecht tegenover elkaar in de rechtbank, ook binnen de familie van Sieneke ontstaan duidelijke scheuren. Meerdere familieleden lijken namelijk niet aan de kant van de zangeres te staan, maar juist aan die van haar ex-man.

Kinderen als inzet van de strijd

Sinds hun vechtscheiding botsen Sieneke en Jan regelmatig over de omgangsregeling met hun twee kinderen. Volgens Jan ziet hij zijn kinderen nauwelijks meer. “Sieneke houdt de kinderen bij me weg”, zegt hij in weekblad Story. Hij beweert dat hij ze sinds september slechts enkele minuten heeft mogen zien. Dat gebrek aan contact valt hem zwaar. “Ik wil gewoon mijn kinderen zien. Dat vreet aan me.”

Hulp van haar nieuwe partner

Ondertussen lijkt de verdeling van de gezamenlijke woning al te zijn geregeld. De nieuwe partner van Sieneke, de vermogende Barry Maessen, zou de woning hebben overgenomen of gefinancierd. Daarmee is het hoofdstuk over het huis afgesloten, maar de zorgen rond de kinderen blijven voortduren. Dit conflict lijkt inmiddels ook invloed te hebben op de familiebanden van de zangeres.

Familie kiest partij

Wat opvalt, is dat verschillende familieleden van Sieneke zich tegen haar hebben gekeerd. Jan verklaart dat hij nog steeds goed contact heeft met Sienekes opa, terwijl de zangeres zelf naar verluidt met veel familieleden gebrouilleerd is. “Sieneke heeft ook geen contact meer met haar opa en veel andere familieleden,” zegt Jan.

Uitspraken van Sienekes oom

Henk, de oom van Sieneke, bevestigt dit in een interview met Story. “Ik heb geen contact met Sieneke. Daarvoor is er in het verleden te veel gebeurd,” vertelt hij. Wat betreft zijn vader, Sienekes opa, blijft hij wat terughoudender. Toch laat hij doorschemeren dat de sympathie daar ook bij Jan ligt. “Ik kan je wel vertellen dat mijn vader goed contact heeft met Jan,” aldus Henk.

Vertrouwensbreuk binnen de familie

Deze familiebreuk suggereert dat het conflict tussen Sieneke en Jan verder gaat dan alleen de rechtszaal. Kennelijk zijn er al langer spanningen binnen de familie, waarbij oude wonden zijn opengereten. De uitspraak van Henk doet vermoeden dat het verleden zwaar weegt op de relatie tussen hem en zijn nicht.

Publiek conflict schaadt imago

Voor een bekende Nederlander als Sieneke is zo’n openbaar conflict niet zonder gevolgen. Niet alleen wordt haar privéleven breed uitgemeten in de media, ook de verdeeldheid binnen haar familie kan het beeld dat het publiek van haar heeft, beïnvloeden. Het feit dat familieleden publiekelijk voor haar ex kiezen, zorgt voor extra druk.

Toekomst blijft onzeker

Of en hoe de situatie zal verbeteren, is nog onzeker. Zolang het conflict over de kinderen voortduurt en de familiebanden gespannen blijven, lijkt een verzoening ver weg. Ondertussen blijft Jan hopen op meer contact met zijn kinderen en behoudt hij steun van verrassende hoek: uit de familie van zijn ex.

Algemeen

KNMI waarschuwt de bevolking voor zware orkanen en massale stroomuitval

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) heeft een indringend rapport gepubliceerd waarin wordt gewaarschuwd dat klimaatverandering ervoor zorgt dat scenario’s die lange tijd als “onvoorstelbaar” golden, ook in Nederland realistisch worden. In het zogenoemde extreem rapport schetst het weerinstituut negen mogelijke weersituaties en gevolgscenario’s die in de nabije toekomst zouden kunnen voorkomen. Het doel van het rapport is nadrukkelijk niet om paniek te zaaien, maar om bewustwording te creëren en bestuurders, organisaties en burgers aan te zetten tot betere voorbereiding.

Bewustwording, geen paniek

Volgens KNMI-directeur Maarten van Aalst is het rapport bedoeld als een wake-upcall. “We zien dat de grenzen van wat we kennen verschuiven,” stelt hij. “Situaties die vroeger extreem zeldzaam waren, komen dichterbij. En als we ons daar niet op voorbereiden, kunnen de gevolgen groot zijn.” Van Aalst benadrukt dat het KNMI liever vooruitkijkt dan achteraf moet constateren dat schade en maatschappelijke ontwrichting voorkomen hadden kunnen worden.

De timing van het rapport is niet toevallig. Precies tien jaar geleden werd het Akkoord van Parijs gesloten, waarin werd afgesproken de wereldwijde opwarming te beperken tot maximaal 1,5 graad. Inmiddels wordt steeds duidelijker dat dit doel moeilijk haalbaar is. Daardoor neemt de kans toe op weerextremen die buiten onze historische ervaring vallen.

Stormen met ongekende kracht

Een van de scenario’s in het rapport gaat over zware stormen die hun oorsprong vinden boven warmer zeewater. Door stijgende zeetemperaturen kunnen stormsystemen meer energie opnemen. Dat vergroot de kans dat zeer krachtige stormen ook West-Europa bereiken.

Als voorbeeld wordt verwezen naar een zware storm die vorig jaar over Frankrijk trok, nadat deze onverwacht richting Europa was afgebogen. Onderzoek laat zien dat zo’n systeem ook Nederland had kunnen treffen, met zeer zware windstoten en aanzienlijke schade aan natuur, infrastructuur en gebouwen. Niet alleen materiële schade speelt hierbij een rol, maar ook de mentale impact op bewoners en hulpdiensten.

Kwetsbaarheid van het energiesysteem

Een ander belangrijk aandachtspunt in het rapport is de kwetsbaarheid van het elektriciteitsnet. Niet zozeer door één extreem weertype, maar door een combinatie van factoren. Denk aan een langdurig hogedrukgebied in de winter, met weinig wind en zon, terwijl de energievraag juist hoog is.

Onderzoekers hebben doorgerekend wat er gebeurt als windmolens nauwelijks draaien en zonnepanelen weinig opleveren, terwijl huishoudens en bedrijven veel stroom gebruiken. In zo’n situatie zou tijdelijk niet aan de volledige vraag kunnen worden voldaan. Hoewel de kans hierop klein is, onderstreept het rapport dat dit soort scenario’s serieus genomen moeten worden bij de inrichting van het energiesysteem.

Extreme hitte in steden

Steden zijn extra kwetsbaar voor hitte. Het KNMI kijkt daarom ook naar het scenario van een zeer zware en langdurige hitteperiode, vooral in dichtbebouwde gebieden zoals Amsterdam. In eerdere zomers is al gebleken dat infrastructuur zoals spoorlijnen, bruggen en openbaar vervoer gevoelig is voor langdurige hoge temperaturen.

Volgens het rapport had een eerdere hittegolf al ernstiger gevolgen kunnen hebben als verkoelende weersystemen iets later waren gearriveerd. In een toekomstscenario met langdurige extreme hitte kan de druk op zorg, hulpdiensten en energievoorziening sterk toenemen. Dat vraagt om gerichte maatregelen, zoals vergroening van steden, schaduwplekken en hitteplannen voor kwetsbare groepen.

Gezondheid en nieuwe risico’s

Klimaatverandering heeft niet alleen invloed op het weer, maar ook op de volksgezondheid. In het rapport wordt aandacht besteed aan het mogelijke vaker voorkomen van bepaalde ziekteverwekkers die profiteren van warmere omstandigheden. Zo wordt gekeken naar virussen die via insecten worden overgedragen.

Onderzoekers geven aan dat langere, warmere zomers het leefgebied van bepaalde insecten kunnen vergroten. Daardoor kunnen ziekteverwekkers zich gemakkelijker verspreiden. Dit betekent niet dat er direct reden is tot ongerustheid, maar wel dat monitoring, onderzoek en preventie belangrijker worden.

Wateroverlast en overstromingen

Nederland is van oudsher gewend om met water te leven, maar klimaatverandering stelt dat vermogen op de proef. Het rapport beschrijft scenario’s met extreme neerslag in korte tijd, wat kan leiden tot wateroverlast in stedelijke gebieden en druk op dijken en waterkeringen.

Hoewel Nederland goed beschermd is, benadrukt het KNMI dat systemen ontworpen zijn op basis van historische gegevens. Als die omstandigheden veranderen, moeten ook de veiligheidsnormen en plannen mee-evolueren.

Samenhang van gevolgen

Wat het rapport vooral duidelijk maakt, is dat extremen zelden op zichzelf staan. Een hittegolf kan leiden tot stroomproblemen, druk op zorg en verminderde mobiliteit. Een zware storm kan infrastructuur beschadigen en economische schade veroorzaken. Die samenhang maakt voorbereiding complex, maar ook noodzakelijk.

Van Aalst noemt dit “meervoudige risico’s”: “Het gaat niet om één gebeurtenis, maar om de keten van gevolgen die daarop volgt. Juist daar moeten we beter op anticiperen.”

Vooruitdenken als sleutel

Het KNMI benadrukt dat veel schade voorkomen kan worden door tijdig beleid en aanpassingen. Dat betekent investeren in klimaatbestendige infrastructuur, het aanpassen van steden, het versterken van energie- en watersystemen en goede communicatie richting burgers.

Het rapport roept bestuurders op om scenario’s niet weg te zetten als onwaarschijnlijk, maar ze te gebruiken als oefenmateriaal. “Als je weet wat er kan gebeuren, kun je betere keuzes maken,” aldus Van Aalst.

Wat betekent dit voor inwoners?

Voor inwoners betekent het rapport vooral dat het verstandig is om bewust te zijn van veranderende omstandigheden. Dat kan variëren van voorbereid zijn op hitte, tot het volgen van adviezen bij extreem weer. Tegelijk blijft Nederland een veilig en goed georganiseerd land, waar veel kennis en middelen beschikbaar zijn om risico’s te beperken.

Een realistische blik vooruit

Het extreem rapport van het KNMI schetst geen doembeeld, maar een realistische blik op een veranderend klimaat. Door mogelijke scenario’s nu al te benoemen, ontstaat ruimte om te handelen voordat situaties zich voordoen. De boodschap is helder: wat ooit ondenkbaar leek, vraagt nu om aandacht, planning en samenwerking.

Niet uit angst, maar uit verantwoordelijkheid voor de toekomst.

Lees verder