Algemeen
Collega´s in shock om snelle vakantie Arjen Lubach: ´Een miljoen per jaar!´
Arjen Lubach ligt onder vuur vanwege zijn beslissing om na zes uitzendweken bij RTL 4 al een week vakantie te nemen. Terwijl hij net is begonnen aan zijn nieuwe avontuur op de commerciële zender, kiezen critici zoals mediacommentator Victor Vlam én de mannen van Vandaag Inside ervoor om zijn snelle onderbreking niet zomaar te laten passeren. De timing van zijn pauze – direct na de meivakantie – maakt het volgens sommigen extra ongelukkig.

‘Zes weken, vier dagen per week, dan al pauze?’
Mediacriticus Victor Vlam uit zijn verbazing in de podcast De Communicado’s. Met een flinke scheut sarcasme stelt hij: “Zes weken heeft die man hard gewerkt, Lars. Vier dagen per week! Nou, dan is het ook wel tijd voor vakantie hoor!” Volgens Vlam is het onbegrijpelijk dat een programma van twintig minuten per dag, verspreid over vier werkdagen, nu al aanleiding zou geven voor een break.

Co-host Lars Duursma ziet het anders. Hij stelt dat deze korte onderbreking al vanaf het begin was aangekondigd en bovendien functioneel is. “Het is logisch dat je na zes weken even evalueert. Dat is lastig als je dag na dag een uitzending moet maken.”

Amerikaanse voorbeeld geen excuus?
Vlam wijst er echter op dat Lubach zich niet zomaar kan beroepen op Amerikaanse talkshows zoals die van Stephen Colbert. “Die draaien gemiddeld 39 weken per jaar, Arjen Lubach maar 22. Dan is de vergelijking scheef.” Volgens hem moet het best mogelijk zijn om elf weken onafgebroken te werken, zeker gezien het relatief lichte werkrooster.

Slimme zet of overdreven luxe?
Duursma daarentegen noemt het een strategisch moment: rust nemen om te reflecteren en aanpassingen door te voeren zonder in de drukte van de dagelijkse uitzendingen te blijven hangen. Vanuit productiekundig oogpunt zou de keuze dus wel degelijk verdedigbaar zijn.

Toch blijft het punt hangen: is een pauze na zes weken niet overdreven? Zeker gezien de context waarin Lubach naar verluidt een jaarsalaris van rond de één miljoen euro ontvangt. Dat bedrag roept vanzelfsprekend verwachtingen op, zoals beschikbaarheid, inzet en productiviteit.

Vergelijking met Vandaag Inside
Victor Vlam haalt ook Vandaag Inside erbij. Hij wijst erop dat Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp maandenlang dagelijks in de studio zitten zonder onderbreking. “Zij zijn in januari begonnen en gaan pas over drie weken met zomerstop. Dat zijn maanden, geen zes weken,” aldus Vlam. Volgens hem schetst dit het verschil tussen ‘hard werken’ en het ogenschijnlijke gemak waarmee Lubach even uitcheckt.

Publieke opinie verdeeld
Op sociale media en in reacties is de publieke opinie verdeeld. Sommigen vinden de kritiek overdreven en wijzen op het belang van kwaliteit boven kwantiteit. Anderen zien in de vroege werkonderbreking juist een teken van arrogantie of misplaatst gemak. De vraag rijst: mag je, met een dergelijk salaris en een kort format, verwachten dat er méér continuïteit wordt geleverd?

Evalueren, of gewoon opladen?
Hoe dan ook: Arjen Lubach is even weg van het scherm. Of hij de week benut om zijn show bij te sturen of simpelweg om op adem te komen, blijft gissen. Maar dat zijn werkritme onderwerp van gesprek is, zegt veel over zijn status én de verwachtingen die bij een miljoenencontract horen.
Algemeen
Grote weersomslag op komst: ”Kerst wordt afzien”

Koning Winter laat zich eindelijk zien: koude oostenwind brengt winterse sfeer rond kerst
Het voelt voor veel mensen alsof de winter dit jaar maar niet echt op gang wil komen. December is inmiddels vergevorderd, maar echte kou, sneeuw of ijs hebben we nauwelijks gezien. Grijze luchten, mistige ochtenden en temperaturen die eerder doen denken aan een zachte herfst domineren het weerbeeld. Toch lijkt daar nu verandering in te komen. Net op tijd voor de feestdagen staat Nederland aan de vooravond van een duidelijke weersomslag.

Grijze start van de winter
De afgelopen dagen verliepen vooral grauw. Dichte mist, laaghangende bewolking en af en toe wat lichte neerslag bepaalden het beeld. In met name het zuiden van het land viel geregeld regen, terwijl het noorden te maken kreeg met nevel en sombere luchten. Zonlicht was schaars en zorgde bij veel mensen voor een wat drukkend wintergevoel.
De temperaturen bleven ondertussen opvallend mild. Met waarden tussen de zes en negen graden was het allesbehalve koud. Voor wie naar buiten ging, voelde het misschien wat klam aan, maar winterkleding was nauwelijks nodig. Het weer bood weinig spektakel, maar was ook niet oncomfortabel.

Rustige nachten, weinig verrassingen
Ook ’s nachts bleef het weer relatief rustig. De neerslag nam meestal af, met hier en daar nog wat motregen of lichte mist. Vooral in het noordoosten bleef het zicht soms beperkt door nevel. Van echte vorst was geen sprake, waardoor wegen veilig bleven en winterse ongemakken uitbleven.
Voor veel mensen voelde deze periode als een soort verlengde aanloop naar de winter. Officieel was het nog herfst, maar het weer leek al wekenlang in een soort tussenfase te hangen, zonder duidelijke richting.

Officiële start van de winter
Morgen is het zover: dan begint de astronomische winter officieel. Het is de kortste dag van het jaar, waarna de dagen langzaam weer langer worden. Een symbolisch moment dat vaak gepaard gaat met hoop op winterse taferelen.
Toch laat Koning Winter zich op die dag nog niet meteen volledig zien. De verwachting is dat het opnieuw een wisselvallige dag wordt met veel wolken en lokaal wat lichte regen. De zon kan zich af en toe laten zien, maar speelt geen hoofdrol. Met temperaturen rond de negen graden blijft het ook dan nog relatief zacht.

De ommekeer: oostelijke wind
De echte verandering dient zich aan in de dagen daarna. Vanaf maandag draait de wind geleidelijk naar het oosten, en dat is een belangrijk signaal voor weerliefhebbers. Een oostelijke wind brengt namelijk koudere lucht vanuit het Europese vasteland richting Nederland.
Zodra die luchtstroming op gang komt, dalen de temperaturen merkbaar. Overdag wordt het nog maximaal zes graden, maar vooral ’s nachts wordt het kouder. De zachte lucht van de afgelopen weken maakt plaats voor een droger en frisser weertype.
Meer kou, maar ook meer zon
Met de komst van de koude oostenwind verandert niet alleen de temperatuur, maar ook het karakter van het weer. Waar bewolking en mist lange tijd de boventoon voerden, krijgen we richting kerst meer opklaringen. De lucht wordt droger, waardoor de zon zich vaker kan laten zien.
Dat zorgt voor heldere, frisse winterdagen. Overdag blijft het koud, maar het zonlicht maakt het aangenamer om buiten te zijn. Vooral in de ochtend en avond kan het echter guur aanvoelen door de koude wind.
Nachtvorst rond de feestdagen
Tijdens de kerstdagen zelf neemt de kans op nachtvorst toe. In de nacht kunnen de temperaturen dalen tot rond of net onder het vriespunt. Overdag blijft het kwik maar net boven nul steken. Dat betekent dat het voor het eerst deze winter écht winters aanvoelt.
Hoewel grootschalige sneeuwval voorlopig niet wordt verwacht, kan lokaal wat rijp ontstaan op grasvelden en daken. Voor veel mensen geeft dat precies de sfeer die bij kerst hoort: frisse lucht, een lichte winterkou en heldere luchten.
Guur kerstweer
De wind blijft tijdens de feestdagen aanwezig en kan het gevoelstemperatuur flink drukken. Vooral op open plekken voelt het guur aan. Warme kleding is dan geen overbodige luxe, zeker voor wie van plan is om een winterwandeling te maken of langere tijd buiten door te brengen.
Binnen zorgt het winterweer juist voor extra gezelligheid. De combinatie van kou buiten en warmte binnen maakt de feestdagen voor veel mensen extra sfeervol.
Wat betekent dit voor het dagelijks leven?
De overgang naar kouder weer vraagt wat aanpassing. Automobilisten moeten in de vroege ochtend rekening houden met gladheid door lichte vorst. Ook fietsers doen er goed aan alert te zijn, vooral op bruggen en viaducten.
Voor natuur en milieu betekent de kou een korte rustperiode. Planten en dieren passen zich aan, terwijl de droge lucht zorgt voor minder somberheid dan de grijze weken ervoor.
Wintergevoel keert terug
Na weken van twijfelachtig weer lijkt de winter zich eindelijk te laten gelden. Geen extreme kou, maar wel duidelijke winterse kenmerken die passen bij de tijd van het jaar. Voor veel mensen voelt dat als een opluchting: eindelijk weer een seizoen dat klopt met de kalender.
Of Koning Winter na kerst echt doorzet, is nog afwachten. Weermodellen laten zien dat de kou voorlopig standhoudt, maar zoals altijd blijft het weer onvoorspelbaar.
Vooruitblik
De komende dagen staan dus in het teken van verandering. Van grijs en zacht naar kouder, droger en helderder. Net op tijd voor kerst krijgt Nederland een vleugje winter terug. Geen sneeuwstormen of ijsdagen, maar wel genoeg kou om de feestdagen dat typische wintergevoel te geven.
Voor wie houdt van frisse lucht, heldere ochtenden en winterse gezelligheid, breekt er een mooie periode aan. En voor wie liever binnen blijft: het is het perfecte moment om het extra warm en knus te maken.
Koning Winter is even weggeweest, maar hij klopt weer voorzichtig op de deur.