Algemeen
Keiharde breuk: Marieke Elsinga moet vertrekken bij Qmusic
De samenwerking tussen Marieke Elsinga en Mattie Valk bij Qmusic lijkt steeds meer onder druk te staan. Waar het duo ooit een frisse en energieke dynamiek had, ontstaan er nu steeds vaker spanningen in de uitzending. Criticasters stellen dat het einde van Marieke bij de radiozender in zicht is, vooral na een recente discussie die hoog opliep.

Babypraat zorgt voor frustratie
Sinds Marieke moeder is geworden, heeft haar privéleven een prominente rol gekregen in de radioshow. Ze praat veel over haar kinderen, iets wat op zich begrijpelijk is, maar niet iedereen lijkt het te waarderen dat dit onderwerp zo vaak ter sprake komt. Vooral Mattie Valk lijkt er inmiddels genoeg van te hebben.
Afgelopen week escaleerde de situatie toen het duo in discussie raakte over het aankomende verbod op natte doekjes, waaronder babydoekjes. Mattie verloor zichtbaar zijn geduld en vroeg zich hardop af waarom het ‘altijd over baby’s’ moest gaan. Dit schoot bij Marieke in het verkeerde keelgat, wat resulteerde in een gespannen sfeer in de uitzending.

Na afloop van de show gaf Marieke toe dat de twee daadwerkelijk ruzie hadden gehad. Volgens haar is dit een gevolg van het feit dat ze ouder zijn geworden en hun levens veranderd zijn. Toch lijkt de breuk in hun samenwerking steeds zichtbaarder te worden.
Meer kritiek op Marieke
Naast de interne strubbelingen met Mattie krijgt Marieke ook kritiek vanuit de media. Dit keer komt die van niemand minder dan Harm Edens, bekend van Dit Was Het Nieuws en tevens radiokenner. Hij ergert zich aan Marieke en haar veelvuldige zwangerschapsverhalen.

“Ik denk dat het echt een wissel trekt. Zij gaat er twee keer uit, of vier keer… Hoeveel kinderen heeft ze nu? Heel veel. Twee, ja, dat zeg ik. En dan heb je die aanloop. Dan ben je zwanger, dan ben je weer misselijk en moet je weer augurken en weet ik veel wat. Dat ontregelt heel erg.”
Edens stelt dat Marieke haar zwangerschappen en het moederschap nadrukkelijk in de radioshow verwerkt, maar dat dit tegelijkertijd ook ten koste gaat van de dynamiek. Hij voegt hieraan toe:
“Aan de ene kant maakt ze daar gebruik van, want dat gaat ook weer de show in, maar dan moet ze weg, moet ze bevallen, krijgt ze verlof. Dan komt ze weer terug en dan belt de Filipijnse au pair dat er weer een driewieler door de kast van de buren geflikkerd is. Het is omnipresent natuurlijk, dus die Mattie wordt er iebel van.”

Luisteraars raken geïrriteerd
Niet alleen Mattie lijkt moe te worden van de constante babygesprekken, ook luisteraars beginnen zich eraan te storen. Edens merkt op dat de luisteraars waarschijnlijk ook niet meer zitten te wachten op een vijfde keer dat Marieke vertelt hoe onmisbaar billendoekjes zijn.
“Ik denk dat de luisteraar het niet meer trekt dat je vijf keer zegt dat je niet meer zonder billendoekjes kan en dat je die dan maar biologisch koopt.”

Dit sluit aan bij eerdere kritiek die Marieke ontving. Tijdens haar zwangerschapsverlof werd ze tijdelijk vervangen door Miljuschka Witzenhausen, en veel luisteraars vonden de vervanging een verademing. Op sociale media werd toen al gesuggereerd dat Qmusic misschien beter een definitieve vervanger kon zoeken.
Dreigt een breuk tussen Mattie en Marieke?
Er zijn steeds meer signalen dat de samenwerking tussen Mattie en Marieke onder druk staat. Waar ze ooit een dynamisch duo vormden, lijken de irritaties nu de overhand te krijgen. De recente confrontatie over babydoekjes en de aanhoudende kritiek van buitenaf doen de vraag rijzen of Qmusic actie moet ondernemen.

Veel luisteraars vinden dat de chemie tussen Mattie en Marieke verdwenen is en dat dit invloed heeft op de kwaliteit van de show. Er gaan zelfs geluiden op dat Qmusic een drastische beslissing moet nemen en Marieke moet vervangen. De situatie lijkt steeds meer op een kantelpunt af te stevenen.
Gaat Qmusic ingrijpen?
Voorlopig blijft het speculeren of Qmusic daadwerkelijk zal ingrijpen. Hoewel er steeds meer kritiek is op de samenwerking tussen Mattie en Marieke, blijft de radiozender stil over de toekomst van het duo. Het is mogelijk dat ze nog een kans krijgen om hun samenwerking te verbeteren, maar als de spanningen blijven oplopen, zou een breuk onvermijdelijk kunnen zijn.

De komende periode zal cruciaal zijn. Kan Marieke de balans terugvinden tussen haar persoonlijke leven en haar rol als radiohost? En zal Mattie het geduld kunnen opbrengen om de samenwerking te redden? Eén ding is zeker: de toekomst van Marieke Elsinga bij Qmusic hangt aan een zijden draadje.

Algemeen
Middeleeuwse huidziekte breekt uit in Engeland: Scholen gaan op slot

Scholen gesloten in Devon door snelle toename van huidinfectie: Britse autoriteiten onderzoeken uitbraak
In het Verenigd Koninkrijk is de afgelopen weken sprake van een opvallende en snel groeiende uitbraak van een huidinfectie die al eeuwen bekend is. De infectie — tegenwoordig goed behandelbaar, maar nog altijd vervelend en besmettelijk — komt in korte tijd zoveel voor dat meerdere scholen in de regio Devon uit voorzorg hun deuren hebben moeten sluiten. De meldingen volgen elkaar snel op, en volgens het Britse platform LADbible zijn lokale autoriteiten inmiddels druk bezig met onderzoek en coördinatie.

De situatie leidt tot bezorgdheid bij ouders, leerkrachten en gezondheidsinstanties. Niet alleen omdat het aantal meldingen stijgt, maar ook omdat het om een infectie gaat die vaak onschuldig begint, maar ongemerkt verder kan verspreiden wanneer klachten worden verward met andere huidaandoeningen.
Wat is er precies aan de hand in Devon?
De uitbraak begon met een melding van minstens zeven bevestigde gevallen op een college in Paignton. De school, South Devon College, liet via e-mail aan ouders weten dat alle diagnoses waren gesteld door bevoegde zorgprofessionals. Dat was het moment waarop de lokale gezondheidsautoriteiten de situatie nauwlettender begonnen te volgen.
Vanaf daar liep het aantal meldingen snel op. Binnen korte tijd waren er 19 bevestigde gevallen, verspreid over vijf verschillende scholen, waaronder twee basisscholen. De regio Torbay besloot daarom meerdere onderwijsinstellingen tijdelijk te sluiten. Het doel: de verspreiding zoveel mogelijk beperken en leerlingen beschermen terwijl er verder onderzoek plaatsvindt.
Wat vooral vragen oproept, is de snelheid waarmee het aantal gevallen toeneemt. Waar scholen normaal gesproken pas worden gesloten bij grote clusters, was hier sprake van een bijzonder snelle escalatie. Experts onderzoeken momenteel wat deze plotselinge toename veroorzaakt en of er aanvullende factoren meespelen.

Waarom deze infectie zo gemakkelijk over het hoofd wordt gezien
Een complicerende factor is dat de huidinfectie veel lijkt op eczeem. Volgens Dr. Firas Al‑Niaimi, die met de Britse krant The Sun sprak, herkennen veel mensen de symptomen niet meteen. Daardoor zoeken sommigen te laat medische hulp, wat de verspreiding vergroot.
Dr. Al-Niaimi legt uit dat de klachten vaak beginnen als een onschuldige, jeukende uitslag. Omdat eczeem in de wintermaanden veel voorkomt, denken veel mensen dat het daarmee te maken heeft. Pas wanneer de jeuk heviger wordt of er rode plekjes ontstaan, is het voor artsen duidelijk waar het om gaat.
Ook huisarts Dr. Tony Banerjee ziet de aantallen oplopen. In gesprek met de Daily Mail vertelt hij: “We zien op dit moment een duidelijke toename van het aantal gevallen in Centraal-Londen, maar ook in de rest van het Verenigd Koninkrijk.” Daarmee benadrukt hij dat het geen regionaal probleem meer is, maar een trend die landelijk zichtbaar wordt.

Wat schurft precies is en hoe het zich verspreidt
De huidinfectie waar het om gaat staat bekend onder de naam schurft, of scabiës. Het wordt veroorzaakt door kleine mijten die zich in de bovenste huidlaag nestelen. De symptomen bestaan uit:
-
intense jeuk, vooral ’s nachts
-
rode plekjes of bultjes
-
kleine lijntjes in de huid die de gangen van de mijten voorstellen
Volgens de Britse gezondheidsdienst, de NHS, kan iedereen schurft krijgen. Het heeft niets te maken met persoonlijke hygiëne; de verspreiding gebeurt vooral wanneer mensen langdurig huidcontact hebben met iemand die besmet is. Daarom kunnen scholen, zorginstellingen, studentenhuizen en gezinnen de infectie relatief snel doorgeven zonder dat iemand het direct doorheeft.
Schurft is goed behandelbaar met medicatie, maar vereist wel dat het hele gezin of huishouden meebehandeld wordt. Wanneer slechts één persoon een crème of lotion gebruikt, kan de infectie binnen het huishouden terugkeren.

Waarom de scholen in Torbay dicht moesten
Het besluit om meerdere scholen in Torbay te sluiten is ongebruikelijk, maar volgens lokale autoriteiten noodzakelijk. Wanneer er op verschillende scholen tegelijk besmettingen worden gemeld, en die meldingen bovendien snel oplopen, ontstaat er een risico op verdere verspreiding in de regio.
Door scholen tijdelijk te sluiten:
-
wordt nauw contact tussen leerlingen onderbroken
-
krijgen ouders tijd om symptomen te herkennen
-
kunnen gezondheidsinstanties gericht advies geven
-
kan achterhaald worden waar de eerste besmettingshaarden zich precies bevinden
De autoriteiten benadrukken dat het om een preventieve maatregel gaat, niet om paniek. Maar de snelle toename vraagt wel om extra aandacht.

Hoe de uitbraak zo snel kon groeien
Er zijn verschillende factoren die samen kunnen verklaren waarom de uitbraak zo snel groter werd:
1. Vergissing met eczeem
Zoals Dr. Al-Niaimi aangeeft, verwarren veel mensen de eerste symptomen met een milde huidirritatie. Daardoor blijft iemand te lang zonder behandeling rondlopen.
2. Wintermaanden verhogen de kans
De koudere maanden zorgen voor meer binnenactiviteit, waardoor mensen dichter op elkaar zitten én sneller huidcontact hebben.
3. Oplopende gezondheidstrends
Niet alleen in het Verenigd Koninkrijk, maar ook in andere Europese landen — waaronder Nederland — zien artsen de laatste jaren een stijging van het aantal gevallen.
4. Vertraagde diagnosestelling
Wanneer gezondheidsinstanties pas laat signalen krijgen, kan de infectie in de tussentijd al meerdere scholen bereiken.

Schurft in Nederland: dezelfde trend zichtbaar
De Britse uitbraak staat niet op zichzelf. Ook Nederland ziet een duidelijke stijging in het aantal meldingen van scabiës. Volgens recente cijfers neemt vooral het aantal gevallen onder jongeren en jongvolwassenen tussen de 15 en 24 jaar toe.
Gemiddeld bezoeken 20 op de 100.000 Nederlanders per week de huisarts met klachten die passen bij schurft. Dat is aanzienlijk hoger dan enkele jaren geleden en laat zien dat de infectie steeds vaker voorkomt in studentensteden, middelbare scholen en sportverenigingen.
Het RIVM benadrukt dat een snelle diagnose en gezamenlijke behandeling binnen een huishouden essentieel zijn om verdere verspreiding te voorkomen.
Wat ouders, scholen en jongeren nu moeten weten
De huidige situatie in Devon laat zien hoe belangrijk alertheid is. Daarom geven experts enkele duidelijke adviezen:
1. Let op symptomen
Bij aanhoudende jeuk, vooral ’s nachts, is het verstandig om even naar de huisarts te gaan.
2. Wees open over klachten
Huidinfecties zijn niets om je voor te schamen. Door vroeg te melden, voorkom je dat anderen besmet raken.
3. Volg behandeladviezen nauwkeurig op
Alle huisgenoten moeten meebehandeld worden, zelfs als ze nog geen klachten hebben.
4. Vermijd langdurig huidcontact
Tijdelijk afstand houden helpt om de verspreiding te beperken.
5. Was kleding op hoge temperatuur
Mijtjes kunnen kort overleven in textiel; een wasbeurt op minimaal 60 graden helpt.
Onderzoek naar oorsprong en verdere verspreiding loopt
De Britse autoriteiten zijn volop bezig met het verzamelen van informatie. Hoe heeft de infectie zich zo snel kunnen verspreiden? Zijn er meerdere bronnen? Of is er sprake van een bredere landelijke trend die nu pas zichtbaar wordt?
Voorlopig zijn de scholen in Torbay gesloten totdat er meer duidelijkheid komt. Ouders en bewoners worden via lokale berichtgeving op de hoogte gehouden.
Wat vaststaat, is dat schurft geen ernstige aandoening is, maar wel eentje die — door misverstanden en late herkenning — snel kan toenemen. De situatie in Devon onderstreept dat alertheid en snelle reactie essentieel zijn om verdere verspreiding te voorkomen.