Algemeen
Slecht nieuws voor Nederlandse inzending songfestival: ´Dit is wat bookmakers er van denken´

Het ziet er niet rooskleurig uit voor Nederland op het Eurovisie Songfestival. Sinds het nummer van Claude een dag voor de officiële release uitlekte, zijn de kansen bij de bookmakers flink gedaald. Waar Nederland eerder nog hoog stond in de ranglijsten, lijkt de Nederlandse inzending nu minder indruk te maken.
Van top 10 naar twaalfde plek
Nog voor de officiële release waren de verwachtingen voor Claude hooggespannen. Nederland stond zelfs in de top 10 bij de bookmakers. Maar sinds de gelekte versie van het nummer is dat beeld snel veranderd. Inmiddels is Claude afgezakt naar de twaalfde plek, een duidelijke daling die de zorgen over de kansen van Nederland in de competitie vergroot.
Wat maakt het lied minder populair?
Het nummer van Claude begint met een rustige pianomelodie en bouwt daarna op naar een uptempo beat. Toch lijkt deze combinatie niet direct in de smaak te vallen bij de internationale wedkantoren. Sommige critici stellen dat het lied te weinig opvalt tussen de andere inzendingen. Anderen menen dat het niet vernieuwend genoeg is om hoge ogen te gooien op het Eurovisiepodium.
Reacties uit binnen- en buitenland
Nederlandse fans reageren gemengd op de daling van Claude bij de bookmakers. Sommigen blijven hoopvol en wijzen erop dat eerdere Nederlandse inzendingen ook niet direct favoriet waren, maar uiteindelijk toch goed scoorden. Anderen vrezen dat Claude’s nummer niet voldoende impact zal maken tijdens de liveshows. In het buitenland lijkt de respons eveneens lauw te zijn, waardoor de zorgen over Nederland’s kansen toenemen.
De kracht van de live-uitvoering
Toch is er nog hoop voor Claude en Nederland. Het Eurovisie Songfestival staat bekend om verrassingen, en een sterke liveperformance kan het tij keren. Artiesten als Duncan Laurence en Måneskin bewezen eerder dat een indrukwekkend optreden de kansen drastisch kan verbeteren. Het is dus nog niet uitgesloten dat Claude zich met een overtuigende show alsnog weet te bewijzen.
Concurrentie dit jaar sterker dan ooit
Naast de tegenvallende noteringen bij de bookmakers, speelt ook de sterke concurrentie een rol. Dit jaar zijn er meerdere favorieten die indruk maken met hun nummers en performances. Landen als Zweden, Italië en Oekraïne worden gezien als grote kanshebbers voor de winst. Claude zal dus alles uit de kast moeten halen om zich te onderscheiden en een plek in de finale veilig te stellen.
Eerste testmoment op 13 mei
Claude vertegenwoordigt Nederland in de eerste halve finale op dinsdag 13 mei. Dit wordt zijn eerste kans om te laten zien wat hij in huis heeft. Pas dan zal duidelijk worden of de bookmakers hem te snel hebben afgeschreven of dat hun inschatting juist blijkt te zijn.
Blijft Nederland achter, of komt er een comeback?
Hoewel de voorspellingen op dit moment niet gunstig zijn, blijft het Eurovisie Songfestival een onvoorspelbare wedstrijd. De komende maanden zullen bepalen of Claude zich kan herpakken en alsnog kan stijgen in de verwachtingen. Tot die tijd blijft het spannend voor Nederlandse Eurovisiefans.

Algemeen
Grote verbazing over torenhoge prijzen bij Nederlandse drogist: ‘Meer dan twee keer duurder dan in Duitsland’

Duitse TikTokker verbaasd over hoge prijzen bij Kruidvat: “Alles is hier twee keer zo duur!”
Een Duitse vrouw gaat viraal op TikTok nadat ze haar verbazing uitspreekt over de prijzen in een Nederlands filiaal van Kruidvat. Haar video, waarin ze verzorgingsproducten vergelijkt met die in Duitsland, zorgt voor veel herkenning én ophef bij Nederlandse kijkers. “Denk twee keer na voordat je in Nederland boodschappen doet,” waarschuwt ze met grote ogen.
Verzorgingsproducten fors duurder in Nederland
De video is gemaakt door Liz-Isabell Bulitz, een Duitse contentcreator met ruim 32.000 volgers op TikTok. In het filmpje loopt ze door een Kruidvat-filiaal en laat ze alledaagse producten zien zoals shampoo, tandpasta en deodorant. Daarbij noemt ze telkens de Nederlandse prijs, om die vervolgens te vergelijken met de prijzen in Duitse drogisterijketens zoals DM en Rossmann.
En dat verschil is vaak niet mals.
Zo wijst ze op een droogshampoo die in Nederland 7,99 euro kost, terwijl ze er in Duitsland slechts 3,75 euro voor betaalt. Tandpasta van het merk Elmex is in Nederland geprijsd op 6,89 euro, in Duitsland ligt het in de schappen voor 4,75 euro. Ook deodorant van Nivea blijkt bij ons flink duurder: 5,49 euro tegenover 2,95 euro bij onze oosterburen.
Grootste verschil: haarverf
Het product dat volgens Liz-Isabell met kop en schouders boven de rest uitsteekt qua prijsverschil, is haarverf van L’Oréal. In Nederland kost die 15,99 euro, terwijl Duitse klanten voor exact hetzelfde product nog geen vijf euro hoeven neer te leggen. Daarmee is het prijsverschil liefst 223 procent.
Ze sluit haar video af met een duidelijke boodschap: “Voor een maand aan verzorgingsproducten betaal ik hier 126,80 euro. In Duitsland betaal ik voor exact hetzelfde 51,19 euro. Daarom koop ik mijn cosmetica altijd in Duitsland. Denk goed na voordat je in Nederland boodschappen doet!”
Video raakt gevoelige snaar bij Nederlanders
De TikTok van Liz-Isabell is inmiddels bijna een miljoen keer bekeken. In de reacties stromen de berichten van Nederlandse gebruikers binnen die haar analyse herkennen én begrijpen. “Het verschil met zonnebrandcrème schokt me het meest,” reageert de Nederlandse Cas. Hij doelt op een spuitbus zonnebrand met factor 50 die bij Kruidvat 25,49 euro kost, terwijl die in Duitsland onder de 9 euro blijft.
Een ander schrijft: “Ik kom uit Nederland. Hopelijk begrijpen jullie nu waarom we zo vaak bij jullie in Duitsland winkelen.”
Een opvallende reactie komt van iemand die zelfs structureel de grens overgaat: “Ik neem elke maand de trein van Zwolle naar Gronau. Daar haal ik alles wat ik nodig heb. Zelfs als ik daar lunch in een goed restaurant, ben ik nog meer dan 100 euro goedkoper uit dan wanneer ik in Nederland winkel. Echt bizar.”
Niet iedereen kritisch: “We zijn een aanbiedingenland”
Toch zijn er ook reacties die proberen het prijsverschil in context te plaatsen. Zo wijst iemand erop dat Nederland bekendstaat als een ‘aanbiedingenland’. “Er zijn hier altijd kortingsacties zoals 1 + 1 gratis. Daardoor betaal je zelden de volle prijs, zeker niet bij drogisterijen.”
Die uitleg wordt ondersteund door de Consumentenbond. Woordvoerder Babs van der Staak zei eerder dat Nederlandse winkels bewust inzetten op acties om klanten te trekken. “Vooral bij bekende merken zie je veel bundelaanbiedingen, zoals 3 voor de prijs van 2. Dat maakt directe prijsvergelijkingen lastig.”
Toch nemen de cijfers in de video van Liz-Isabell weinig ruimte voor interpretatie over: zelfs mét aanbiedingen lijkt Nederland voor veel producten een stuk duurder uit te vallen.
Belasting speelt ook een rol
Naast het prijsbeleid van winkels speelt ook belasting een rol in de hogere Nederlandse prijzen. In Nederland betaal je over verzorgingsproducten 9 procent btw. In Duitsland ligt dat percentage op 7 procent, in België zelfs op 6 procent en in Frankrijk op slechts 5,5 procent. Dat verschil is merkbaar in het eindbedrag aan de kassa.
Toch verklaart de btw alleen een klein deel van het prijsverschil, zeker niet de extreme voorbeelden zoals de haarverf van L’Oréal of de zonnebrandcrème.
Prijsverschillen al langer bekend
De opmerkelijke video is niet het eerste signaal dat Nederlanders de grens oversteken om goedkoper uit te zijn. De Consumentenbond wees er eerder al op dat boodschappen in Duitsland gemiddeld 15 procent goedkoper zijn dan in Nederland. Ook België en Frankrijk komen voordeliger uit de bus, met prijsvoordelen van respectievelijk 12 en 20 procent.
Vooral A-merken zijn in Duitsland structureel voordeliger. Volgens onderzoek betaal je in Duitsland gemiddeld 25 procent minder voor grote merkproducten dan in Nederland. Denk aan merken als Nivea, Colgate, Pampers en L’Oréal.
Voor wie vlak bij de grens woont, loont het dus zeker de moeite om inkopen net over de grens te doen — zelfs met reiskosten meegerekend.
Structureel of incidenteel?
De video van Liz-Isabell roept ook vragen op: zijn deze prijsverschillen structureel of gaat het om momentopnames? Volgens prijsvergelijkingssites als Kieskeurig.nl en Consumentenbond-onderzoeken zijn de verschillen vrij constant. Zeker bij drogisterij-artikelen is Duitsland al jaren aanzienlijk goedkoper dan Nederland.
Toch moet erbij worden gezegd dat sommige producten in Nederland weer goedkoper zijn dan in andere landen. Denk bijvoorbeeld aan huismerken van supermarkten, seizoensproducten of bulkacties bij discounters als Lidl en Aldi.
Maar wie trouw is aan A-merken én veel verzorgingsproducten gebruikt, zal in Duitsland simpelweg voordeliger uit zijn.
Een nieuwe gewoonte voor vakantiegangers?
De video van de Duitse TikTokker zorgt niet alleen voor ophef, maar zet ook mensen aan het denken. Steeds meer Nederlanders kiezen er bewust voor om tijdens een weekendje weg of vakantie in Duitsland groot in te slaan. Ook bij Belgen groeit deze trend.
De tip van Liz-Isabell lijkt dan ook goed aan te slaan: “Koop je cosmetica in Duitsland. Je bent de helft goedkoper uit.”
@dailiz_drama Drogerie Preise 🇩🇪vs.🇳🇱 Der Unterschied ist wirklich enorm👀 Leider nicht nur bei Pflegeprodukten sondern auch bei Hygieneartikeln, sowie Tampons 👑 #netherlands #study #drogerie #kruidvat #rossmann #dm #equestrian #student