Algemeen
Slecht nieuws voor Nederlandse inzending songfestival: ´Dit is wat bookmakers er van denken´
Het ziet er niet rooskleurig uit voor Nederland op het Eurovisie Songfestival. Sinds het nummer van Claude een dag voor de officiële release uitlekte, zijn de kansen bij de bookmakers flink gedaald. Waar Nederland eerder nog hoog stond in de ranglijsten, lijkt de Nederlandse inzending nu minder indruk te maken.

Van top 10 naar twaalfde plek
Nog voor de officiële release waren de verwachtingen voor Claude hooggespannen. Nederland stond zelfs in de top 10 bij de bookmakers. Maar sinds de gelekte versie van het nummer is dat beeld snel veranderd. Inmiddels is Claude afgezakt naar de twaalfde plek, een duidelijke daling die de zorgen over de kansen van Nederland in de competitie vergroot.

Wat maakt het lied minder populair?
Het nummer van Claude begint met een rustige pianomelodie en bouwt daarna op naar een uptempo beat. Toch lijkt deze combinatie niet direct in de smaak te vallen bij de internationale wedkantoren. Sommige critici stellen dat het lied te weinig opvalt tussen de andere inzendingen. Anderen menen dat het niet vernieuwend genoeg is om hoge ogen te gooien op het Eurovisiepodium.

Reacties uit binnen- en buitenland
Nederlandse fans reageren gemengd op de daling van Claude bij de bookmakers. Sommigen blijven hoopvol en wijzen erop dat eerdere Nederlandse inzendingen ook niet direct favoriet waren, maar uiteindelijk toch goed scoorden. Anderen vrezen dat Claude’s nummer niet voldoende impact zal maken tijdens de liveshows. In het buitenland lijkt de respons eveneens lauw te zijn, waardoor de zorgen over Nederland’s kansen toenemen.

De kracht van de live-uitvoering
Toch is er nog hoop voor Claude en Nederland. Het Eurovisie Songfestival staat bekend om verrassingen, en een sterke liveperformance kan het tij keren. Artiesten als Duncan Laurence en Måneskin bewezen eerder dat een indrukwekkend optreden de kansen drastisch kan verbeteren. Het is dus nog niet uitgesloten dat Claude zich met een overtuigende show alsnog weet te bewijzen.

Concurrentie dit jaar sterker dan ooit
Naast de tegenvallende noteringen bij de bookmakers, speelt ook de sterke concurrentie een rol. Dit jaar zijn er meerdere favorieten die indruk maken met hun nummers en performances. Landen als Zweden, Italië en Oekraïne worden gezien als grote kanshebbers voor de winst. Claude zal dus alles uit de kast moeten halen om zich te onderscheiden en een plek in de finale veilig te stellen.

Eerste testmoment op 13 mei
Claude vertegenwoordigt Nederland in de eerste halve finale op dinsdag 13 mei. Dit wordt zijn eerste kans om te laten zien wat hij in huis heeft. Pas dan zal duidelijk worden of de bookmakers hem te snel hebben afgeschreven of dat hun inschatting juist blijkt te zijn.

Blijft Nederland achter, of komt er een comeback?
Hoewel de voorspellingen op dit moment niet gunstig zijn, blijft het Eurovisie Songfestival een onvoorspelbare wedstrijd. De komende maanden zullen bepalen of Claude zich kan herpakken en alsnog kan stijgen in de verwachtingen. Tot die tijd blijft het spannend voor Nederlandse Eurovisiefans.
Algemeen
Weerdiensten waarschuwen voor komst storm Goretti: Zo laat gaat het los
Nederland hoeft zich voorlopig geen illusies te maken: een beetje winterweer blijkt al genoeg om het land volledig te ontregelen. Wegen veranderen in glijbanen, het openbaar vervoer hapert, luchthavens lopen vast en de frustratie bij reizigers en weggebruikers groeit met de dag. En alsof dat nog niet genoeg is, waarschuwt Weeronline nu ook voor de komst van storm Goretti, die morgenavond voor nieuwe problemen kan zorgen. Het gevoel dat overheerst: we zijn op dit soort omstandigheden totaal niet voorbereid.

Sneeuw legt het land lam
De afgelopen dagen is het winterweer Nederland hard binnengekomen. Door sneeuwval en de daaropvolgende bevriezing zijn veel wegen spekglad geworden. Op papier gaat het om ‘een paar centimeter sneeuw’, maar in de praktijk blijkt dat genoeg om complete regio’s plat te leggen. Auto’s glijden, vrachtwagens stranden en files groeien in rap tempo uit tot kilometerslange opstoppingen.
Het bus- en treinverkeer rijdt slechts mondjesmaat. Dienstregelingen worden aangepast, lijnen vallen uit en reizigers staan soms uren te wachten zonder duidelijke informatie. Vooral in de ochtend- en avondspits lopen de problemen snel op. Het advies om thuis te werken wordt wel gegeven, maar lang niet iedereen kan of wil daaraan gehoor geven, met alle gevolgen van dien.

Schiphol als pijnpunt
Wie de afgelopen dagen op Schiphol moest zijn, weet hoe groot de chaos daar is. Al dagen achter elkaar worden honderden vluchten geschrapt. Reizigers weten vaak niet of hun vlucht nog vertrekt, wordt uitgesteld of helemaal verdwijnt uit het schema. De onzekerheid is misschien nog wel frustrerender dan het wachten zelf.
Afgelopen nacht moesten naar schatting zo’n duizend reizigers op veldbedjes op de luchthaven slapen. Hotels in de omgeving zaten vol, alternatieven waren schaars en veel mensen zagen zich gedwongen om maar te blijven. Wat de situatie extra schrijnend maakt, is de gebrekkige communicatie. Informatie verandert voortdurend en komt vaak pas op het laatste moment.
Een voorbeeld dat veel reizigers herkenbaar zullen vinden: een vlucht van Amsterdam naar Helsinki stond gepland voor 11.20 uur. Minder dan een uur voor vertrek werd die verschoven naar 14.00 uur. Een uur later volgde alsnog de annulering. Dat soort last-minute beslissingen zorgen niet alleen voor frustratie, maar maken het ook onmogelijk om zelf nog iets te plannen.

“Dit laat zien hoe kwetsbaar we zijn”
De gebeurtenissen van deze week roepen een ongemakkelijke conclusie op: als een paar dagen sneeuw al genoeg zijn om Nederland zo te ontwrichten, hoe zouden we dan omgaan met een écht groot probleem? Die gedachte wordt steeds vaker hardop uitgesproken. De infrastructuur is druk, strak gepland en efficiënt bij normaal weer, maar blijkt bijzonder kwetsbaar zodra de omstandigheden afwijken.
Strooidiensten draaien overuren, maar krijgen het niet voor elkaar om alles veilig te houden. Wegen die net zijn gestrooid, raken binnen korte tijd weer bedekt met sneeuw of veranderen door bevriezing opnieuw in ijsbanen. Het is dweilen met de kraan open.

Storm Goretti dient zich aan
En terwijl veel mensen hopen dat het ergste achter de rug is, komt er alweer nieuw onheil aan. Morgenavond bereikt storm Goretti eerst de zuidkust van Engeland, waarna hij ook Nederland aandoet. Vooral het zuidwesten van het land krijgt te maken met flinke regenval.
Weerman Matthijs van der Linden van Weeronline waarschuwt dat juist die combinatie van regen en bestaande sneeuwlaag verraderlijk kan zijn. “Door die regen wordt het in veel woonwijken glad. De aangereden sneeuw vormt een harde laag, en regen daarop maakt het extreem gevaarlijk. Met remmen of uitwijken schiet je zo door,” aldus Van der Linden.
Dat betekent dat het risico op ongelukken opnieuw toeneemt, juist op plekken waar mensen denken dat het wel meevalt. Woonwijken, zijstraten en fietspaden kunnen verraderlijker zijn dan de hoofdwegen.
Van regen naar sneeuw
In de donderdagnacht trekt storm Goretti verder richting het noordoosten. Daarbij kan grootschalige regenval optreden, die later opnieuw overgaat in sneeuw. Dat scenario is berucht: regen die op een bevroren ondergrond valt, gevolgd door nieuwe sneeuw, zorgt voor extreem gladde situaties.
Volgens Van der Linden gaan de gladheidsbestrijders dan ook zware tijden tegemoet. Strooiwagens zullen opnieuw massaal de weg op moeten, maar het effect is onzeker zolang de neerslag aanhoudt en de temperaturen blijven schommelen rond het vriespunt.
Verkeer en vervoer opnieuw onder druk
De verwachting is dat ook het verkeer opnieuw hard geraakt zal worden. Wegen die net enigszins begaanbaar waren, kunnen in korte tijd weer veranderen in probleemzones. Files zullen opnieuw ontstaan, en het risico op vastlopend verkeer is reëel.
Ook het openbaar vervoer zal het moeilijk krijgen. Wissels op het spoor zijn gevoelig voor sneeuw en ijs, wat kan leiden tot uitval en vertragingen. Reizigers doen er goed aan om hun reis alleen te maken als het echt noodzakelijk is en om kort voor vertrek de meest actuele informatie te checken.
Een terugkerend patroon
Wat deze winterperiode pijnlijk duidelijk maakt, is dat Nederland steeds opnieuw verrast lijkt door winterweer, terwijl het eigenlijk geen verrassing meer zou moeten zijn. Elke keer klinkt dezelfde discussie: hadden we dit niet beter kunnen voorbereiden? En elke keer blijkt het antwoord genuanceerd, maar onbevredigend.
Het land is ingericht op efficiëntie en doorstroming bij ‘normale’ omstandigheden. Zodra die omstandigheden veranderen, komt alles onder druk te staan. De combinatie van druk verkeer, complexe logistiek en beperkte buffers maakt het systeem kwetsbaar.
Wat kun je zelf doen?
Voor burgers blijft het vooral zaak om alert te zijn. Stel reizen uit waar mogelijk, werk thuis als dat kan en wees extra voorzichtig als je toch de weg op moet. Houd rekening met langere reistijden en onverwachte vertragingen. En misschien wel het belangrijkste: onderschat het weer niet, ook als het er ogenschijnlijk rustig uitziet.
Met storm Goretti op komst en opnieuw kans op sneeuw en gladheid, lijkt het winterse hoofdstuk voorlopig nog niet afgesloten. Integendeel: Nederland zal de komende dagen opnieuw getest worden. De hoop is dat de lessen van deze week helpen om de schade te beperken, maar zekerheid is er allerminst.