Algemeen
Nieuwe feiten tonen aan: ´Diskwalificatie Joost Klein was groot misverstand´
Joost Klein, de Nederlandse inzending voor het Eurovisie Songfestival in Malmö, werd enkele uren voor zijn optreden gediskwalificeerd. De diskwalificatie lijkt uiteindelijk te zijn gebaseerd op een misverstand, blijkt uit een reconstructie van De Telegraaf.

Het Incident en de Repercussies
Het incident vond plaats tijdens een repetitie, waarbij Klein volgens getuigen een ‘afwerende beweging’ maakte naar een cameravrouw van de Eurovision Broadcasting Union (EBU). Deze beweging zou haar camera geraakt hebben, wat de cameravrouw als bedreigend ervoer. Hoewel de precieze details onduidelijk blijven, besloot de Zweedse omroep, die een zero-tolerance beleid hanteert voor grensoverschrijdend gedrag, het incident te melden bij de politie.

Miscommunicatie en De Sneeuwbal
Frederieke Leeflang, voorzitter van de NPO, en Taco Zimmerman, voorzitter van AvroTros, probeerden Klein’s deelname te redden. Ze pleitten voor hoor en wederhoor, aangezien er geen beelden waren die het incident bevestigden. Helaas werkte de tijdsgeest tegen hen. De Zweedse omroep, bekend om zijn strikte handhaving van sociale veiligheidsregels, stelde op basis van getuigenverklaringen een rapport op zonder met Klein’s crew te spreken. Volgens Leeflang leidde een miscommunicatie tussen de Zweedse politie en het OM tot de diskwalificatie. “Een onjuist politiebericht veroorzaakte een sneeuwbaleffect,” vertelt ze.

Drama Achter de Schermen
In de nacht voor het optreden leek er nog hoop. Klein bood publiekelijk zijn excuses aan, en zijn team was optimistisch over een oplossing. Maar zaterdagochtend besloot de EBU uiteindelijk tot uitsluiting van Klein, vanwege het lopende politieonderzoek. “Hun droom spatte uiteen. Alles was klaar voor het optreden, en toen kwam het slechte nieuws,” aldus Leeflang.

Disproportionele Maatregel
Zimmerman noemt de diskwalificatie disproportioneel. “In het verleden werden dit soort situaties onderling opgelost. Maar nu is er nul tolerantie voor afwijkend gedrag. Dit had nooit zo groot hoeven worden.” Hij pleit voor meer begrip voor creatieve artiesten: “Joost is een goede jongen, maar in deze tijd is er weinig ruimte voor eigenzinnigheid.” Hoewel het Zweedse OM afzag van vervolging wegens gebrek aan bewijs, blijft de diskwalificatie een bittere nasmaak voor Nederland op het Songfestival.

Een Les voor de Toekomst
Leeflang concludeert: “Laat dit een les zijn. Zorg voor duidelijke regels en denk twee keer na voordat je zulke rigoureuze besluiten neemt.” Het incident is een zwarte bladzijde voor Klein en het Nederlandse Songfestival-avontuur, maar het roept ook belangrijke vragen op over de omgang met artiesten en het handhaven van regels in een steeds striktere tijdsgeest.
Algemeen
Bezoekers zijn woest: Dit betaal je nu in de Efteling voor een frietje en frisdrank
Efteling-bezoekers schrikken van stijgende prijzen: “Een dag vol magie, maar ook vol rekenen”
Een dagje Efteling staat voor velen gelijk aan verwondering. Het is de plek waar kinderen sprookjes tot leven zien komen en volwassenen hun zorgen even vergeten. Toch merken steeds meer gezinnen dat dit dagje uit flink in de papieren begint te lopen.

De entreeprijzen zijn de laatste jaren gestegen, maar vooral de horecaprijzen in het park zorgen voor gespreksstof. Van een simpel flesje fris tot een glas wijn — de kosten lopen snel op. Wat ooit een zorgeloze uitstap was, vraagt tegenwoordig om wat meer planning en afweging.
Dorst lessen wordt prijzig
Wie tegenwoordig dorst krijgt in de Efteling, merkt al snel dat een drankje halen een kostbare aangelegenheid is geworden. Een flesje frisdrank zoals cola, sinas of cassis kost in 2025 €4,10.
Ter vergelijking: in 2024 betaalde een bezoeker nog €3,70 voor hetzelfde flesje. Ook populaire varianten als Lipton Ice Tea of de Spa-lijn zijn meegestegen.
Voor gezinnen met kinderen tikt het bedrag extra snel aan. Ook kinderdrankjes zoals Fristi en Chocomel zijn duurder geworden, waardoor een eenvoudig rondje drankjes voor vier personen al snel boven de vijftien euro uitkomt.
“We nemen tegenwoordig zelf pakjes drinken mee,” vertelt een moeder uit Rotterdam. “De kinderen vinden het niet erg, maar het scheelt ons echt een hoop geld over de dag.”
