-

Algemeen

Man douchte zich 67 jaar lang niet – de reden is best heel bijzonder

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Er zijn miljarden mensen op deze wereld en de meesten van hen leiden levens die zo enorm verschillen van het onze dat het moeilijk te bevatten is. Dit is zo’n verhaal, het verhaal van een man die het leven heel anders leefde.

Het nemen van een douche of bad is iets dat voor de meeste mensen over culturen heen geldt. Hoewel mensen het oneens zijn over hoe vaak men moet douchen, blijft het idee dat het regelmatig moet gebeuren hetzelfde.

Maar Amou Haji had een ander idee. Hij besloot om 67 jaar lang geen douche te nemen. En volgens de inmiddels overleden Perzische man had hij daar serieuze redenen voor. Amou Haji woonde in Iran en was een kluizenaar die meer dan 60 jaar niet had gebaad. Hij stond bekend om het eten van aangereden dieren en werd er ook van beschuldigd om dierlijke mest uit een pijp te roken.

Hij kwam uit het dorp Dez Gah in Iran en werd verondersteld te zijn geboren in 1928. Hoewel zijn echte naam niet bekend was, noemden mensen hem ‘Amou Haji’, wat ‘oude man’ betekent. Er gaat een gerucht over hem dat verklaart waarom hij een kluizenaar werd; hij ervoer een gebroken hart in zijn leven. Hij zou hebben geleefd in een huis van betonblokken aan de rand van het dorp, en mensen maakten zich geen zorgen over zijn aanwezigheid.

De enige ‘hygiëne’ waar hij aandacht aan besteedde, was het @fbranden van het haar op zijn hoofd en baard met vuur zodra hij vond dat ze te lang werden. Zijn huid en haar hadden een uniform grijze kleur. Hij werd maar liefst 94 jaar oud en mensen waren het erover eens dat hij ondanks zijn twijfelachtige hygiëne er redelijk gezond uitzag gedurende zijn leven.

Hoewel werd gespeculeerd dat de oude man een @ngst voor water had, was dat niet het geval als het ging om drinken. Hij dronk naar verluidt tot 5 liter per dag uit een vieze blikken beker.

Wat betreft zijn dieet, hij gaf er de voorkeur aan om zijn eigen voedsel te verzamelen. Hoewel mensen hem vers voedsel aanboden, koos hij er routinematig voor om zelf op zoek te gaan. Hij zei zelfs dat hij aangereden dieren prefereerde, waarbij zijn favoriet de stekelvarken was. Er werd gefluisterd dat hij het gevonden aangereden dier volledig rauw at, ongeacht hoe rottig of oud het vlees leek.

Hij had ook een pijp waarin hij dierlijke mest rookte. Er werd ook gefluisterd dat hij een liefhebber was van sigaretten en eens werd gefotografeerd terwijl hij er meerdere tegelijk rookte.

Hoewel hij twijfelachtige hygiëne en een ver0ntrustend dieet had, was hij naar verluidt gezond ondanks dat alles. Sterker nog, hij stierf op 94-jarige leeftijd, een paar maanden nadat dorpsbewoners hem hadden overgehaald om een bad te nemen. Dr. Gholamreza Molavi van de School voor Volksgezondheid van de Universiteit van Medische Wetenschappen in Teheran had tests uitgevoerd op de oude man voordat hij overleed. Verrassend genoeg vonden ze dat hij ondanks zijn levensstijl een goede gezondheid had.

Hij had echter wel trichinose opgelopen, een door voedsel overgedragen p@rasitaire z1ekte. Gezien zijn voorliefde voor het eten van aangereden dieren was dit niet verrassend. Het had echter geen substantiële invloed op zijn gezondheid.

Algemeen

Waarschuwing van Rijkswaterstaat: Temperatuur gaat gigantisch dalen

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Na het gure en onstuimige weer van storm Goretti maakt Nederland zich op voor een uitgesproken winterweekend met een heel ander karakter. Waar de afgelopen dagen vooral werden gekenmerkt door wind, sneeuwjacht en onrust, volgt nu een scherpe weersomslag. De lucht klaart op, de wind neemt af en de kou krijgt vrij spel. Het resultaat: een weekend met zon, vrieskou en lokaal zelfs strenge tot zeer strenge vorst. Het KNMI heeft de code oranje in het noorden van het land verlengd tot zaterdagavond 21.00 uur, vooral vanwege aanhoudende gladheid en winterse omstandigheden.

Van storm naar stilte

De overgang van stormachtig winterweer naar heldere vrieskou voelt bijna surrealistisch. Na dagen waarin sneeuw werd opgejaagd door harde wind, ontstaat nu een veel rustiger, maar niet minder uitdagend weertype. Juist de combinatie van helder weer en een sneeuwdek kan zorgen voor sterke afkoeling, vooral ’s nachts. Daardoor krijgt Nederland dit weekend te maken met temperaturen die we de afgelopen jaren nauwelijks hebben gezien.

Zaterdag: ijsdag met zon en lokale sneeuw

Volgens Weeronline begint de zaterdag in het zuiden en zuidoosten van het land met lichte sneeuwval. Deze neerslag is het gevolg van restanten winterse lucht die daar nog aanwezig zijn. In de rest van Nederland blijft het droog en laat de zon zich geregeld zien. Dat zorgt voor fraaie winterse beelden, maar ook voor verraderlijke omstandigheden op de weg.

De temperaturen blijven de hele dag onder het vriespunt, wat betekent dat we officieel spreken van een ijsdag. In het uiterste westen van Zeeland kan het maximum nog rond de 1 graad uitkomen, maar in grote delen van het land blijft het kouder. In het oosten en noorden wordt het niet warmer dan -2 graden.

Middag en avond: kou neemt toe

In de loop van de middag blijft het in het westen en zuidwesten rond het vriespunt hangen. Landinwaarts daalt het kwik verder naar -1 tot -3 graden. De zon heeft overdag weinig kracht om het oppervlak op te warmen, zeker waar sneeuw ligt. Dat betekent dat wegen en fietspaden die overdag nat lijken, in de avond snel weer kunnen bevriezen.

Zodra de zon ondergaat, volgt een snelle temperatuurdaling. In de avond en nacht naar zondag wordt het aanzienlijk kouder. Regionaal kan de temperatuur zakken tot -10 graden, en plaatselijk zelfs tot onder de -13 graden. Daarmee is sprake van zeer strenge vorst, iets wat in Nederland nog maar zelden voorkomt.

Nachtelijke kou en winterse neerslag

Tijdens de nacht is verspreid over het land nog wat winterse neerslag mogelijk. Het gaat dan om lichte sneeuw of sneeuwkorrels, die in combinatie met de kou snel blijven liggen. Vooral in gebieden waar al sneeuw ligt, kan de afkoeling extra sterk zijn. Heldere nachten versterken dat effect, omdat warmte ongehinderd kan uitstralen.

Deze omstandigheden zijn gunstig voor natuurijs, maar tegelijkertijd risicovol voor verkeer en infrastructuur. Gladheid kan zich snel en onverwacht vormen, vooral op bruggen, viaducten en schaduwrijke wegen.

Zondag: ijzig, droog en winters mooi

Ook zondag blijft het winterweer dominant. Het wordt opnieuw een ijskoude dag, maar wel overwegend droog. Vanuit het westen trekken sluierwolken over het land, die later op de dag worden gevolgd door wat meer bewolking. Toch blijft er voldoende ruimte voor zon, wat zorgt voor een klassiek winters decor.

De zuidoostenwind voert koude lucht aan. In Zeeland komt de temperatuur uit rond -1 graad, terwijl het in het oosten en noorden van het land -3 tot -4 graden wordt. Door de wind voelt het kouder aan dan de thermometer aangeeft. In de avond loopt de temperatuur langzaam weer iets op, al blijft het vriezen in veel regio’s.

Wegen blijven verraderlijk

Ondanks de rustiger weersomstandigheden blijft de situatie op de wegen voorlopig verraderlijk. De combinatie van sneeuwresten, ijs en strenge vorst zorgt ervoor dat gladheid hardnekkig kan zijn. Om die reden blijft waakzaamheid geboden, ook na het passeren van storm Goretti.

Rijkswaterstaat heeft extra maatregelen genomen om de overlast te beperken. Zo is onder meer het speciale voertuig ‘Lavastorm’ ingezet, een machine die is ontworpen voor zware winterse omstandigheden. Dit voertuig kan grote hoeveelheden strooimiddel verspreiden en is effectief bij langdurige vorst en gladheid.

Wat is Lavastorm?

De inzet van Lavastorm laat zien hoe serieus de situatie wordt genomen. Het voertuig wordt normaal gesproken alleen ingezet bij extreme winterse omstandigheden. Het is bedoeld om snel en efficiënt hoofdwegen begaanbaar te houden, zelfs wanneer reguliere strooivoertuigen tekortschieten.

Toch benadrukt Rijkswaterstaat dat techniek niet alles kan oplossen. Weggebruikers wordt geadviseerd hun rijgedrag aan te passen, voldoende afstand te houden en alleen de weg op te gaan als dat echt nodig is.

Ook maandag opletten

Hoewel het weekend het koudst verloopt, is ook maandag extra waakzaamheid geboden. De winterse neerslag en lage temperaturen kunnen ervoor zorgen dat gladheid hardnekkig blijft, vooral in de ochtenduren. Schaduwrijke plekken warmen nauwelijks op en kunnen verraderlijk blijven, zelfs als de temperatuur iets oploopt.

Daarnaast kunnen heldere perioden opnieuw zorgen voor nachtelijke afkoeling, waardoor natte wegdelen snel veranderen in ijs.

Winterweer met twee gezichten

Dit weekend laat zien dat winterweer twee gezichten heeft. Aan de ene kant zijn er de fraaie beelden: zon boven een wit landschap, heldere lucht en knisperende kou. Aan de andere kant schuilen er risico’s in de vorm van gladheid, ijzige wegen en extreme temperaturen.

Voor liefhebbers van winter en natuurijs zijn dit bijzondere dagen. Voor verkeer, logistiek en dagelijkse routines vraagt het weer juist om aanpassing en voorzichtigheid.

Vooruitblik

Na het weekend blijft het weerbeeld onzeker. De kou houdt voorlopig aan, maar kleine verschuivingen in windrichting en bewolking kunnen grote invloed hebben op de temperatuur. Of de vorst nog langer standhoudt of langzaam plaatsmaakt voor zachter weer, wordt in de loop van de komende dagen duidelijk.

Voor nu is de boodschap helder: geniet van het winterse decor, maar onderschat de omstandigheden niet. Met zon, vrieskou en zeer lage nachttemperaturen belooft het een weekend te worden dat veel mensen zich nog lang zullen herinneren.

Lees verder