Algemeen
Joost Klein richt zich in een video aan de EBU, de organisatie die hem diskwalificeert!
Joost Klein is gediskwalificeerd voor het Eurovisie Songfestival van 2024, waardoor Nederland voor het eerst in de geschiedenis niet mee zal doen aan het liedjesfestijn.

De EBU, de organisator van het festival, staat nu onder vu*r vanwege de beslissing.
Er zouden vermeende woorden zijn gevallen tussen Joost en een medewerker van het festival, wat resulteerde in zijn diskwalificatie.
Er wordt beweerd dat het incident plaatsvond tussen Joost en een vrouwelijke Israëlische journalist of fotograaf, waarbij Joost zich mogelijk bedre!gd voelde nadat hij belachelijk zou zijn gemaakt over zijn 0verleden ouders.
Hoewel sommigen beweren dat het incident “nauwelijks iets
voorstelt”, rechtvaardigt de EBU de diskwalificatie door te stellen
dat het onderzoek naar het voorval nog enkele weken zal duren,
waardoor het ongepast wordt geacht om Nederland te laten
optreden.

Joost Klein spreekt zich uit tegen de EBU over deze kwestie. Hoewel hij tot nu toe vrij stil is gebleven, laait de discussie op Twitter en andere platforms op, waarbij veel mensen zich solidair verklaren met Joost.
Er is een groeiende roep om Nederland permanent terug te trekken uit het Songfestival.
Actrice Babette van Veen pleit hiervoor: “Dan nu rug recht houden en de fik erin.
Overal van terugtrekken. Inclusief commentaar en uitreiking van de punten.”
Ook Jeroen Snel is klaar met het Songfestival: “2024 gaat de geschiedenis in als het jaar waarin Nederland voor de laatste keer meedeed aan het Eurovisie Songfestival.”
Guido den Aantrekker sluit zich hierbij aan: “Haha, stop toch
ook gewoon met die malle politieke freakshow.

Heeft niets meer met goede songs te maken.” Joost Klein heeft ook een boodschap voor de EBU:
“Mijn stilte heeft lang genoeg geduurd. Het is tijd dat de EBU verantwoordelijkheid neemt voor hun beslissing om mij te diskwalificeren van het Eurovisie Songfestival.
Ik ben onschuldig aan de beschuldigingen die tegen mij zijn geuit.
Het is onacceptabel dat ik word gestraft zonder enige vorm van
eerlijk proces.

Ik heb het recht om mijn naam te zuiveren en mijn reputatie te verdedigen. De EBU moet transparantie bieden over het onderzoek en de feiten openbaar maken.
Ik eis gerechtigheid en ik zal niet rusten voordat ik het heb gekregen.”
The people’s winner, his parents’ biggest pride, the price of the netherlands, Mr. Europapa, and Mr. Boom boom, Joost Klein.
RT to scare the EBU. #JusticeForJoost #Eurovision2024 pic.twitter.com/vVAUJLXa5p— escxlove🇳🇱🇫🇷🇦🇲🇬🇷🇭🇷 (@escxlove) May 11, 2024
Joost Klein has been disqualified from the Eurovision Song Contest 2024. pic.twitter.com/pfROMrItUR
— femke 🧚♀️🇳🇱🇨🇭🇧🇪🇩🇪🇱🇹🇮🇪 (@inlauvperry) May 11, 2024
DISQUALIFIED?? ARE YOU KIDDING ME?? So there was no physical altercation, just "words", yet that other delegation is allowed to actively harass the other artists? Make this make sense??
LET JOOST KLEIN PERFORM! 🇳🇱#eurovision #esc #eurovision2024 pic.twitter.com/vwlPFx3N2I
— Jaryd (@JarydHeadley) May 11, 2024
ebu, you are a disgrace. a total and utter disgrace, disqualifying someone for doing the right thing, standing up against war and standing up for himself + his parents who unfortunately aren’t with us anymore.
we love you joost klein, you have made your parents so proud 🩵 pic.twitter.com/eRlXFNKULy— am | BVB ARE UCL FINALISTS (@LUFCAMELIE) May 11, 2024
Algemeen
Renze Klamer stopt bij RTL Tonight om deze bizarre reden

Renze Klamer stapt per direct op bij RTL Tonight: achter de schermen rommelt het flink
In de Nederlandse mediawereld is vrijdag een schokgolf ontstaan. Renze Klamer (36), een van de vaste gezichten van het dagelijkse RTL Tonight, heeft besloten per direct te stoppen met het programma. RTL maakte dit bekend in een officieel persbericht, waarin niet alleen zijn vertrek werd bevestigd, maar ook de reden achter deze onverwachte stap werd toegelicht.

Het nieuws komt op een moment dat RTL Tonight al wekenlang onder een vergrootglas ligt. De talkshow, die in augustus met hoge verwachtingen werd gelanceerd, wist de kijkers nooit echt aan zich te binden. Wat begon als een ambitieuze nieuwe laatavondshow, groeide uit tot een stokpaardje van kritiek, teleurstellende kijkcijfers en interne onrust. Het vertrek van Renze lijkt dan ook een zoveelste hoofdstuk in een reeks uitdagingen waar het programma mee te maken heeft.
Een ambitieuze start die nooit van de grond kwam
RTL Tonight werd gepresenteerd als de nieuwe grote pijler van RTL 4, waar journalistiek, entertainment en gesprekstof samen zouden komen. De zender zette stevig in door drie prominente presentatoren aan zich te binden: Renze Klamer, Humberto Tan en Beau van Erven Dorens. Alle drie hadden eerder hun eigen succesvolle talkshows in de late avond, maar voor het nieuwe RTL Tonight werd alles samengevoegd tot één format.
De gedachte was duidelijk: één krachtige talkshow moest de concurrentie met programma’s zoals Vandaag Inside en Op1 aankunnen. Maar al vanaf de eerste week bleek dat doel lastig te behalen. De show kwam qua kijkcijfers amper boven de 300.000 kijkers uit — een getal dat ver onder de verwachtingen lag.
De toon was gezet. Week na week bleef het lastig om de juiste snaar te raken bij het publiek. Aanpassingen volgden elkaar in rap tempo op, van veranderingen aan het decor tot het aanscherpen van de inhoud. Toch bleef het effect uit.

Waarom Renze stopt: ‘Het format past niet bij hem’
Hoewel er grote verwachtingen waren van een dynamisch trio aan de desk, concludeerden RTL en Renze na enkele maanden dat het programma niet goed aansluit bij zijn manier van presenteren. Elke presentator heeft zijn sterke punten, maar volgens RTL bleek het format van RTL Tonight en de energie van Renze onvoldoende matchen.
RTL-directeur Peter van der Vorst reageerde in een verklaring:
“We hebben eerder dit jaar gekozen voor een andere opzet van onze latenight-programmering en daar willen we de komende tijd aan vasthouden. Langzaam maar zeker zien we dat RTL Tonight groeit.”
Die laatste opmerking wekte bij veel mediakenners verwondering, aangezien de kijkcijfers de afgelopen weken juist opnieuw flink zijn gedaald. Toch houdt Van der Vorst vol dat het programma “rust en tijd” nodig heeft. Voor Renze is die ruimte er niet meer: hij vertrekt direct.

Beau, Humberto en Leonie ter Braak gaan door
Door het vertrek van Renze komt er meteen een plek vrij aan tafel. RTL kondigde aan dat Leonie ter Braak vanaf begin volgend jaar de vaste versterking wordt. Tot die tijd presenteren Beau en Humberto het programma met z’n tweeën, in de hoop de stabiliteit terug te brengen.
Het vertrek van Renze betekent overigens niet dat hij volledig uit beeld verdwijnt bij RTL. De zender laat weten dat ze nog in gesprek zijn over “toekomstige mogelijkheden”, wat betekent dat Renze mogelijk terugkeert bij een ander programma of ander tijdslot.

Humberto Tan reageert: “Vervelend hoe dit is gelopen”
Terwijl Renze zelf nog niet inhoudelijk heeft gereageerd, liet collega-presentator Humberto Tan wel meteen zijn gedachten horen. Hij noemde het vertrek van zijn collega “vervelend” en gaf aan dat hij graag met hem was blijven samenwerken.
“Ik had liever Renze er wel bij gehad, maar hij voelt zich er niet goed bij,” zei Humberto. “Beau en ik voelen ons er wel goed bij en we zullen er alles aan doen om het te laten lukken.”
Zijn reactie laat zien dat het vertrek van Renze niet uit onenigheid of conflict komt, maar uit een persoonlijke keuze en professionele mismatch met het programma.
Het zinkende schip: Renze is niet de eerste die vertrekt
Het vertrek van Renze staat niet op zichzelf. RTL Tonight heeft in slechts enkele maanden tijd meerdere teamleden verloren.
• Hoofdredacteur Carlo van Lienden
Van Lienden kondigde al eerder aan dat hij weg zou gaan. Hij was verantwoordelijk voor de opstartfase van het programma, maar stapte op zodra de talkshow draaide. Volgens RTL was dat altijd al de afspraak, maar insiders fluisterden dat spanningen en teleurstellingen een rol speelden.
• Presentator Stijn de Vries
Ook presentator Stijn de Vries hield het niet lang vol. Zijn rol bij RTL Tonight duurde slechts twee maanden. Op Instagram schreef hij:
“Veel geleerd, veel gelachen, nu tijd voor andere avondturen. En geloof me: die komen.”
Zijn vertrek leek voor veel mensen al een teken dat het programma intern niet goed liep.
• En nu dus Renze
Met Renze’s vertrek verliest de show opnieuw een gezicht, opnieuw iemand die moest helpen om de laatavondshow kleur en dynamiek te geven.
Wat ging er mis met RTL Tonight?
RTL had hoge hoop om met één grote talkshow een nieuwe standaard neer te zetten. De mix van drie bekende presentatoren leek een gouden greep. Toch kwam dat idee in de praktijk nooit echt van de grond. Verschillende factoren spelen hierbij een rol:
1. Geen duidelijke identiteit
Waar Vandaag Inside bekendstaat om humor en scherpe meningen, en Op1 om journalistieke verdieping, bleef RTL Tonight zweven tussen entertainment, gesprekken en actualiteit. Daardoor wist de kijker niet waar het programma precies voor stond.
2. Druk op drie presentatoren tegelijk
Het delen van een redactionele visie tussen drie hosts bleek lastiger dan gedacht. Elke avond wisselde de energie aan tafel, waardoor er weinig continuïteit was.
3. Veel concurrentie op hetzelfde tijdstip
Met sterke tv-titels op andere zenders was het moeilijk om vaste kijkers weg te trekken.
4. Te veel veranderingen in korte tijd
Het programma werd zo vaak aangepast dat het publiek geen vertrouwensband kon opbouwen.
Wat betekent het vertrek van Renze nu voor het programma?
RTL Tonight gaat door, maar wankel. Beau en Humberto nemen voorlopig de leiding, en vanaf 2026 sluit ook Leonie ter Braak aan. De grote vraag blijft: kan het programma nog worden gered? Volgens mediakenner Fons van Westerloo is het antwoord simpel:
“Talkshows moeten rust uitstralen, herkenbaarheid en vertrouwen opbouwen. RTL Tonight doet het tegenovergestelde.”
Ook op social media wordt volop gespeculeerd dat het programma geen lang leven meer heeft. Veel kijkers vinden RTL Tonight “onduidelijk”, “rommelig” of “te geforceerd”.
Wat gaat Renze doen?
Renze heeft op dit moment zelf nog geen uitleg gegeven over zijn vertrek, maar insiders melden dat hij de laatste weken steeds ongemakkelijker werd in zijn rol. De toon, het format en de sfeer zouden simpelweg niet bij hem passen. Zijn toekomst ligt waarschijnlijk nog steeds bij RTL, maar in welk programma of in welke rol, wordt pas later duidelijk.