-

Algemeen

Dochter niet blij omdat ouders hele erfenis uitgeven

Avatar foto

Gepubliceerd

op

In het rustige ochtendlicht van een typisch Engels dorp in de West Country, waar de zon langzaam opkomt en de geur van vers gemaaid gras de lucht vult, bespreken mijn ouders enthousiast hun nieuwste vakantieplannen.

Ze hebben zojuist een villa geboekt in het schilderachtige Toscane, een regio bekend om zijn glooiende heuvels en uitgestrekte olijfgaarden.

Terwijl mijn moeder door foto’s scrolt van een prachtige oude Italiaanse boerderij, compleet met rustieke stenen muren en een traditioneel rood pannendak, kan ik niet anders dan nadenken over de financiële gevolgen van hun avontuurlijke levensstijl.

Deze uitgaven hebben directe invloed op wat eens mijn erfenis zou kunnen zijn, en het roept vragen op over de prioriteiten en verwachtingen binnen onze familie.

YOLO, ofwel “You Only Live Once”, is de nieuwe levensmotto van mijn ouders geworden, ironisch genoeg een term die ik hen jaren geleden heb geleerd in een poging hun wereldbeeld te verbreden.

Als pas gepensioneerde babyboomers hebben zij de reislust goed te pakken. Hun recente avonturen strekken zich uit van de lavendelvelden in de Provence tot exotische locaties als Thailand en de rijke biodiversiteit van Costa Rica, wat mijn zorgen over de verdwijnende erfenis alleen maar versterkt.

Het is moeilijk te accepteren dat de fondsen die ze een leven lang hebben gespaard, nu worden uitgegeven aan luxueuze vakanties in plaats van als nestei voor de volgende generatie te dienen.

Het idee dat hun pensioenfondsen worden gebruikt voor droomvakanties is pijnlijk voor mij als 34-jarige millennial, vooral gezien de huidige onbetaalbare vastgoedmarkt.

Deze situatie is niet uniek, maar weerspiegelt een breder sociaal en economisch fenomeen. Veel van mijn leeftijdsgenoten voelen een soortgelijke frustratie.

We bevinden ons in een lastige positie: enerzijds gunnen we onze ouders hun welverdiende plezier, anderzijds kunnen we het gevoel niet onderdrukken dat we een deel van dat plezier zouden kunnen erven. Dit dilemma brengt een belangrijke vraag naar voren: wie is hier nu eigenlijk egoïstisch?

 

Discussies over erfenissen zijn vaak taboe en brengen ongemakkelijke gevoelens naar boven in veel families. Toch is het belangrijk deze gesprekken te voeren.

Het is essentieel voor families om open en eerlijk te zijn over hun financiële situatie en toekomstplannen. Het vinden van een balans tussen het genieten van het leven en het zorgen voor de toekomst kan leiden tot een gezondere, gelukkiger familiedynamiek.

Algemeen

Prinses Beatrix betrapt op dansfestival: ‘Ze vertoonde vreemd gedrag’ – Het was zó gênant

Avatar foto

Gepubliceerd

op

Het zorgde voor gefluister, opgetrokken wenkbrauwen en drukte op sociale media: Prinses Beatrix werd samen met Prins Constantijn en Prinses Laurentien gespot bij de opening van de twintigste editie van het Holland Dance Festival. Sommige aanwezigen en online toeschouwers spraken al snel over ‘opvallend’ of zelfs ‘vreemd’ gedrag van de voormalige koningin. Maar wie verder kijkt dan een paar losse beelden en korte observaties, ziet geen ongemak of misplaatste situatie. Wat zichtbaar werd, was iets anders: een diepgewortelde, levenslange liefde voor dans en podiumkunst.

Bevestiging van koninklijke aanwezigheid

De Rijksvoorlichtingsdienst bevestigde maandag dat het koninklijke drietal op 4 februari aanwezig was bij de feestelijke opening van het jubileumfestival. Die vond plaats in Amare in Den Haag, waar het Nederlands Dans Theater de openingsvoorstelling verzorgde. Het ging om een avond vol internationale choreografieën, muzikaliteit en expressieve beweging – precies het soort voorstelling dat al decennialang op warme belangstelling van prinses Beatrix kan rekenen.

Volgens betrokkenen was de voormalige koningin zichtbaar geraakt door wat zich op het podium afspeelde. Ze reageerde enthousiast, expressief en aandachtig. Voor sommigen viel dat buiten het beeld dat zij hebben van een lid van het koningshuis: beheerst, ingetogen en vooral onbewogen. Maar juist die interpretatie doet geen recht aan wie prinses Beatrix is, en al helemaal niet aan haar relatie met de danswereld.

Reacties uit de danswereld

In de danswereld zelf was er geen spoor van verbazing of kritiek. Integendeel. Samuel Wuersten, artistiek directeur van het Holland Dance Festival, sprak vol waardering over de aanwezigheid van de koninklijke gasten en in het bijzonder over prinses Beatrix.

“Wij zijn ontzettend blij dat prinses Beatrix, prins Constantijn en prinses Laurentien bij deze twintigste jubileumeditie aanwezig zijn,” liet hij weten. “En prinses Beatrix heeft zelf ook een jubileum met ons te vieren: maar liefst tien edities mochten wij haar verwelkomen bij onze internationale dansbiënnale.”

Die woorden onderstrepen hoe structureel haar betrokkenheid is. Het gaat hier niet om een eenmalig bezoek of een verplicht koninklijk optreden, maar om jarenlange, consequente steun aan de danssector.

Geen etiquette, maar authenticiteit

Volgens Wuersten is de betrokkenheid van prinses Beatrix allesbehalve oppervlakkig. “Met haar scherpe belangstelling en oprechte interesse kunnen we ons geen betere ambassadeur voor de dans wensen,” aldus de artistiek directeur. Dat zij soms zichtbaar meebeweegt op muziek, intens reageert op een choreografie of zich laat raken door emotie, is volgens kenners juist een kracht.

Waar sommigen ‘vreemd gedrag’ meenden te zien, herkennen mensen uit de kunstwereld iets heel anders: authenticiteit. Prinses Beatrix bezoekt voorstellingen niet vanuit protocol, maar vanuit persoonlijke fascinatie. Ze kijkt niet alleen, ze beleeft.

Dans als rode draad in haar leven

Dans vormt al jarenlang een rode draad in het leven van prinses Beatrix. Tijdens haar koningschap, maar ook na haar aftreden, bleef zij een trouwe bezoeker van dansvoorstellingen, opera’s en concerten. Ze staat bekend als iemand die zich grondig voorbereidt, choreografen kent bij naam en inhoudelijke vragen stelt na afloop van een voorstelling.

Juist daarom is haar aanwezigheid bij het Holland Dance Festival zo betekenisvol. Het festival geldt als een van de belangrijkste internationale dansbiënnales van Nederland en brengt vernieuwende choreografieën samen met gevestigde namen. Voor Beatrix is het geen onbekend terrein, maar een vertrouwde omgeving waar kunst en diepgang samenkomen.

Een jubileum met betekenis

De twintigste editie van het Holland Dance Festival is niet zomaar een editie. Het jubileum markeert twintig jaar internationale dans in Nederland, met producties die de grenzen van beweging, muziek en expressie opzoeken. Het festival vindt plaats van 4 tot en met 21 februari en strijkt neer in vijf steden: Den Haag, Delft, Rotterdam, Utrecht en Tilburg.

Gedurende deze weken staat Nederland volledig in het teken van dans, met gezelschappen van wereldniveau en jonge makers die experimenteren met nieuwe vormen. De aanwezigheid van prinses Beatrix bij de opening geeft het festival extra glans, maar ook erkenning.

Meer dan symboliek

Wat haar aanwezigheid extra bijzonder maakt, is dat zij al tien edities eerder haar opwachting maakte bij het festival. Dat betekent dat zij de ontwikkeling van het Holland Dance Festival van dichtbij heeft meegemaakt: van groeiende internationale reputatie tot een vaste plek in het culturele landschap.

Volgens insiders binnen het festival is haar steun ook inhoudelijk van waarde. “Ze kijkt niet alleen, ze ziet,” klinkt het. “En dat verschil voel je.” Dat maakt haar tot meer dan een symbolische ambassadeur. Ze is een betrokken toeschouwer met kennis van zaken.

De Jiří Kylián Ring

Op 4 februari werd tijdens het festival bovendien voor de elfde keer de prestigieuze Jiří Kylián Ring uitgereikt. Deze onderscheiding is bedoeld voor personen die een uitzonderlijke en inspirerende bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van de dans in Nederland.

De uitreiking van deze ring is een vast hoogtepunt binnen het festival en ligt prinses Beatrix nauw aan het hart. Ze heeft in het verleden meermaals haar waardering uitgesproken voor dansvernieuwers en makers die internationale erkenning wisten te combineren met artistieke diepgang.

Sociale media versus context

De ophef die ontstond na de opening laat vooral zien hoe snel beelden zonder context hun eigen leven gaan leiden op sociale media. Een expressieve reactie wordt losgeknipt van haar achtergrond, een emotionele betrokkenheid vertaald naar ‘opvallend gedrag’. Maar wie de geschiedenis kent, ziet juist consistentie.

Prinses Beatrix heeft zich nooit laten beperken door een strak keurslijf als het om kunstbeleving gaat. Ze heeft altijd ruimte gelaten voor emotie, verwondering en enthousiasme. Dat zij dat ook nu nog doet, getuigt niet van vreemdheid, maar van trouw blijven aan zichzelf.

Een kracht in plaats van een tekortkoming

Wat door sommigen misschien werd bestempeld als ‘gênant’ of ‘onwennig’, blijkt bij nadere beschouwing juist een kracht. Een voormalige koningin die zich durft te laten raken door kunst, die haar emoties niet wegdrukt om aan verwachtingen te voldoen, maar ze toelaat.

In de ogen van velen in de danswereld maakt dat haar onmisbaar. Niet als ceremoniële figuur, maar als mens die kunst serieus neemt. En precies dat is wat dans nodig heeft: aandacht, betrokkenheid en ruimte om te raken.

Het beeld van prinses Beatrix bij de opening van het Holland Dance Festival is daarmee geen curiositeit, maar een bevestiging. Van haar liefde voor dans. Van haar rol als stille, maar krachtige pleitbezorger voor de kunsten. En van het feit dat echte betrokkenheid soms zichtbaar mag zijn.

Lees verder