Algemeen
Verdrietig nieuws over GTST-acteur Geert Hoes (40) bekendgemaakt door familieleden
Triest nieuws bereikt ons uit de mediawereld, waar voormalig Goede Tijden, Slechte Tijden-acteur Geert Hoes (40) heeft aangekondigd dat hij ernstig z!ek is.

In een uiterst emotionele Facebook-post deelt Hoes mee dat hij
al meer dan twee maanden in het z!ekenhuis verblijft.

Hij onthult dat hij ernstig z!ek is en inmiddels 35 kilo is
afgevallen. De oorzaak is een zeldzame bacterie in zijn lichaam,
evenals een parasiet.

Hoes beschrijft de situatie als volgt: “Voor sommige artsen is
het een echte ‘jackpot’ omdat ze deze bacterie nog nooit in hun
lange carrière hadden gezien, maar er alleen over hadden gelezen.
Voor mij is het persoonlijk een nachtmerrie.”

Hij vervolgt: “Het is nog niet helemaal duidelijk of deze
bacterie zich gewoon in mijn lichaam wil vestigen, of dat het ook
verantwoordelijk is voor de wisselende symptomen, die soms erger
zijn dan op andere momenten.” Hoes uit zijn emoties over deze
moeilijke periode.

Het nieuws wordt nog somberder, want naast de bacterie heeft
Geert Hoes ook te maken met een parasiet in zijn lichaam, die
normaal gesproken alleen voorkomt in verre tropische gebieden.

Desondanks heeft deze parasiet ernstige gevolgen voor zijn
gezondheid. Hoes beschrijft het als “alsof ik van binnenuit word
opgegeten”, met het gevoel van beestjes onder zijn huid, door zijn
lichaam en hoofd, wat leidt tot ontstekingen op verschillende
plaatsen in zijn lichaam.

Hoes deelt dat de behandeling een langdurig proces zal zijn en
dat sommige medicijnen hem soms z!eker maken vanwege
bijwerkingen.

Hij is regelmatig in en uit het z!ekenhuis voor behandelingen en
hoopt dat deze aanpak de gewenste resultaten zal opleveren.

Dit nieuws is een herinnering aan de fragiliteit van de
gezondheid en het belang van empathie en steun voor mensen die met
ernstige gezondheidsproblemen te maken hebben.

Onze gedachten zijn bij Geert Hoes en we wensen hem alle moed en
kracht toe tijdens zijn moeilijke reis naar herstel.

Algemeen
Weerdiensten waarschuwen voor komst storm Goretti: Zo laat gaat het los
Nederland hoeft zich voorlopig geen illusies te maken: een beetje winterweer blijkt al genoeg om het land volledig te ontregelen. Wegen veranderen in glijbanen, het openbaar vervoer hapert, luchthavens lopen vast en de frustratie bij reizigers en weggebruikers groeit met de dag. En alsof dat nog niet genoeg is, waarschuwt Weeronline nu ook voor de komst van storm Goretti, die morgenavond voor nieuwe problemen kan zorgen. Het gevoel dat overheerst: we zijn op dit soort omstandigheden totaal niet voorbereid.

Sneeuw legt het land lam
De afgelopen dagen is het winterweer Nederland hard binnengekomen. Door sneeuwval en de daaropvolgende bevriezing zijn veel wegen spekglad geworden. Op papier gaat het om ‘een paar centimeter sneeuw’, maar in de praktijk blijkt dat genoeg om complete regio’s plat te leggen. Auto’s glijden, vrachtwagens stranden en files groeien in rap tempo uit tot kilometerslange opstoppingen.
Het bus- en treinverkeer rijdt slechts mondjesmaat. Dienstregelingen worden aangepast, lijnen vallen uit en reizigers staan soms uren te wachten zonder duidelijke informatie. Vooral in de ochtend- en avondspits lopen de problemen snel op. Het advies om thuis te werken wordt wel gegeven, maar lang niet iedereen kan of wil daaraan gehoor geven, met alle gevolgen van dien.

Schiphol als pijnpunt
Wie de afgelopen dagen op Schiphol moest zijn, weet hoe groot de chaos daar is. Al dagen achter elkaar worden honderden vluchten geschrapt. Reizigers weten vaak niet of hun vlucht nog vertrekt, wordt uitgesteld of helemaal verdwijnt uit het schema. De onzekerheid is misschien nog wel frustrerender dan het wachten zelf.
Afgelopen nacht moesten naar schatting zo’n duizend reizigers op veldbedjes op de luchthaven slapen. Hotels in de omgeving zaten vol, alternatieven waren schaars en veel mensen zagen zich gedwongen om maar te blijven. Wat de situatie extra schrijnend maakt, is de gebrekkige communicatie. Informatie verandert voortdurend en komt vaak pas op het laatste moment.
Een voorbeeld dat veel reizigers herkenbaar zullen vinden: een vlucht van Amsterdam naar Helsinki stond gepland voor 11.20 uur. Minder dan een uur voor vertrek werd die verschoven naar 14.00 uur. Een uur later volgde alsnog de annulering. Dat soort last-minute beslissingen zorgen niet alleen voor frustratie, maar maken het ook onmogelijk om zelf nog iets te plannen.

“Dit laat zien hoe kwetsbaar we zijn”
De gebeurtenissen van deze week roepen een ongemakkelijke conclusie op: als een paar dagen sneeuw al genoeg zijn om Nederland zo te ontwrichten, hoe zouden we dan omgaan met een écht groot probleem? Die gedachte wordt steeds vaker hardop uitgesproken. De infrastructuur is druk, strak gepland en efficiënt bij normaal weer, maar blijkt bijzonder kwetsbaar zodra de omstandigheden afwijken.
Strooidiensten draaien overuren, maar krijgen het niet voor elkaar om alles veilig te houden. Wegen die net zijn gestrooid, raken binnen korte tijd weer bedekt met sneeuw of veranderen door bevriezing opnieuw in ijsbanen. Het is dweilen met de kraan open.

Storm Goretti dient zich aan
En terwijl veel mensen hopen dat het ergste achter de rug is, komt er alweer nieuw onheil aan. Morgenavond bereikt storm Goretti eerst de zuidkust van Engeland, waarna hij ook Nederland aandoet. Vooral het zuidwesten van het land krijgt te maken met flinke regenval.
Weerman Matthijs van der Linden van Weeronline waarschuwt dat juist die combinatie van regen en bestaande sneeuwlaag verraderlijk kan zijn. “Door die regen wordt het in veel woonwijken glad. De aangereden sneeuw vormt een harde laag, en regen daarop maakt het extreem gevaarlijk. Met remmen of uitwijken schiet je zo door,” aldus Van der Linden.
Dat betekent dat het risico op ongelukken opnieuw toeneemt, juist op plekken waar mensen denken dat het wel meevalt. Woonwijken, zijstraten en fietspaden kunnen verraderlijker zijn dan de hoofdwegen.
Van regen naar sneeuw
In de donderdagnacht trekt storm Goretti verder richting het noordoosten. Daarbij kan grootschalige regenval optreden, die later opnieuw overgaat in sneeuw. Dat scenario is berucht: regen die op een bevroren ondergrond valt, gevolgd door nieuwe sneeuw, zorgt voor extreem gladde situaties.
Volgens Van der Linden gaan de gladheidsbestrijders dan ook zware tijden tegemoet. Strooiwagens zullen opnieuw massaal de weg op moeten, maar het effect is onzeker zolang de neerslag aanhoudt en de temperaturen blijven schommelen rond het vriespunt.
Verkeer en vervoer opnieuw onder druk
De verwachting is dat ook het verkeer opnieuw hard geraakt zal worden. Wegen die net enigszins begaanbaar waren, kunnen in korte tijd weer veranderen in probleemzones. Files zullen opnieuw ontstaan, en het risico op vastlopend verkeer is reëel.
Ook het openbaar vervoer zal het moeilijk krijgen. Wissels op het spoor zijn gevoelig voor sneeuw en ijs, wat kan leiden tot uitval en vertragingen. Reizigers doen er goed aan om hun reis alleen te maken als het echt noodzakelijk is en om kort voor vertrek de meest actuele informatie te checken.
Een terugkerend patroon
Wat deze winterperiode pijnlijk duidelijk maakt, is dat Nederland steeds opnieuw verrast lijkt door winterweer, terwijl het eigenlijk geen verrassing meer zou moeten zijn. Elke keer klinkt dezelfde discussie: hadden we dit niet beter kunnen voorbereiden? En elke keer blijkt het antwoord genuanceerd, maar onbevredigend.
Het land is ingericht op efficiëntie en doorstroming bij ‘normale’ omstandigheden. Zodra die omstandigheden veranderen, komt alles onder druk te staan. De combinatie van druk verkeer, complexe logistiek en beperkte buffers maakt het systeem kwetsbaar.
Wat kun je zelf doen?
Voor burgers blijft het vooral zaak om alert te zijn. Stel reizen uit waar mogelijk, werk thuis als dat kan en wees extra voorzichtig als je toch de weg op moet. Houd rekening met langere reistijden en onverwachte vertragingen. En misschien wel het belangrijkste: onderschat het weer niet, ook als het er ogenschijnlijk rustig uitziet.
Met storm Goretti op komst en opnieuw kans op sneeuw en gladheid, lijkt het winterse hoofdstuk voorlopig nog niet afgesloten. Integendeel: Nederland zal de komende dagen opnieuw getest worden. De hoop is dat de lessen van deze week helpen om de schade te beperken, maar zekerheid is er allerminst.