-

Nieuwste

Beelden: Enorme paddenstoelwolk bij Charkov lijkt gevreesde vacuümbom

Charkov

Deze week was boven Charkov een enorme paddenstoelwolk te zien. Dat doet vrezen dat de Russen een zogenaamde vacuümbom hebben ingezet. Die is veel krachtiger dan een normale bom en richten vooral in dichtbevolkte gebieden enorm veel schade toe.

Het gebruik van vacuümbommen of thermobarische wapens is heel omstreden. Ze veroorzaken een enorme drukgolf en zuigen alle lucht uit de omgeving. Daardoor verstikt alle leven in de omgeving en maken ze op enkele minuten vele burgerslachtoffers.

Oorlogsverslaggevers van CNN sloegen alarm toen ze vorig weekend lanceerinstallaties voor thermobarische raketten opmerkten in de buurt van het Russische Belgorod. Ook volgens organisaties als Human Rights Watch en Amnesty International zet Rusland daadwerkelijk de omstreden vacuümbommen in.

Uit onderzoek van datajournalisten blijkt de paddenstoelwolk van enkele dagen terug te dateren en gaat het mogelijk om een bombardement op een munitiefabriek.